Sbíráte podběl lékařský na čaj nebo sirup? Vnitřní užití této jarní bylinky je v současnosti velmi sporné

Sbíráte podběl lékařský na čaj nebo sirup? Vnitřní užití této jarní bylinky je v současnosti velmi sporné Zdroj: Shutterstock.com

Sezona podbělu lékařského je v plném proudu. Tuto jarní léčivku najdete hlavně v příkopech, rumištích, na březích řek a potoků nebo na loukách. Právě nyní spousta lidí trhá žluté květy podbělu, aby využili jeho léčivých účinků. Ačkoliv je podběl lékařský oblíbenou léčivkou našich babiček, jeho vnitřní užití se v současnosti nedoporučuje. Proč?

Podběl lékařský: Oblíbená bylinka, kterou naše babičky používaly proti kašli

Podběl lékařský je jednou z prvních kvetoucích jarních bylinek. Vykvétá během března a dubna. Jeho typicky žluté květy pravidelně každé jaro sbíralo několik generací před námi. Už naše babičky květy podbělu sušily a pak je přidávaly třeba do čajových směsí proti nachlazení či kašli.

Zdroj: Shutterstock.com Z těchto žlutých kvítků, cukru a citronové šťávy vyráběly také vyhlášený podbělový sirup. Podběl lékařský, a hlavně jeho květ, je v lidovém léčitelství považován za zázračnou bylinku. Řada lidí jej v současnosti ve formě sirupu nebo v čajové směsi užívá

  • proti kašli,
  • na odhlenění a podporu vykašlávání,
  • k léčbě nemocí dýchacích cest
  • nebo k léčbě astmatu.

Vnitřní použití podbělu lékařského je velmi sporné: Z jakého důvodu?

Všechno má svá ALE. Možná, že jste v poslední době zaznamenali, že se vnitřní používání podbělu lékařského vůbec nedoporučuje. Jeho vnitřní užití jako potraviny nebo doplňku stravy dokonce zakazuje vyhláška č. 225/2008 Sb.

Podběl lékařský určený k vnitřnímu užití tak rozhodně nekoupíte v žádném specializovaném kamenném obchodu ani e-shopu. Oficiálně jej můžete použít pouze zevně třeba na omývání ekzémů nebo jako zábal při bolesti kloubů.

Proč zvážit vnitřní užívání podbělu? Tato bylinka obsahuje škodlivé alkaloidy

Ač je podběl lékařský oblíbenou bylinkou, obsahuje látky, které mají negativní dopad na lidské zdraví. Kromě slizových látek, kyseliny gallové, mléčné, jablečné či vinné, polysacharidu inulinu, cholinu, zinku, draslíku, bílkoviny či fytosterolů totiž jak květy, tak listy podbělu obsahují škodlivé pyrolizidonové alkaloidy. A to hlavně tussilagin, senesionin s enkirkin.

Zdroj: Shutterstock.com Tyto alkaloidy mohou při dlouhodobém užívání způsobit zvýšení krevního tlaku, v některých případech i poškození jater. Právě kvůli tomu, že podběl lékařský obsahuje nežádoucí alkaloidy, v současné době se nedoporučuje jeho vnitřní používání ve formě čaje či léčivého sirupu, a to ani v domácích podmínkách.

Pokud se své oblíbené bylinky nechcete vzdát, květy sušte. Právě sušením se obsah alkaloidů snižuje. V každém případě byste podběl v jakékoliv formě neměli podávat dětem, vyhnout by se mu měly i těhotné nebo kojící ženy. Jestli chcete podběl užívat vy sami, záleží už na vašem vlastním uvážení. Obecně ale platí, že byste se popíjení čaje s příměsí podbělu nebo konzumaci podbělového sirupu měli raději vyhnout.

Věříte škodlivosti podbělu? Anebo si myslíte, že obsahuje pouze zanedbatelné množství alkaloidů, a tak si jej letos pro vlastní potřebu opět nasbíráte?

Autor:
Publikováno: 21. 3. 2019 10:00 Nahlásit obsah