Jak funguje suchý šampon? Nejde o plnohodnotnou náhradu za mytí, vašim vlasům může spíš uškodit

Jak funguje suchý šampon? Nejde o plnohodnotnou náhradu za mytí, vašim vlasům může spíš uškodit Zdroj: Shutterstock.com

Suchý šampon je pro nás nenahraditelným pomocníkem zvlášť na cestách. Jistě jste si jej přibalila i na letní dovolenou. Pokud suchý šampon používáte v nouzi nejvyšší, není co řešit. Jestli po něm sáhnete několikrát týdně, výrazně tím škodíte svým vlasům. Vzhledem k tomu, jak suchý šampon funguje, jej rozhodně neberte jako náhradu za mytí.

Suchý šampon jako poslední záchrana: Vaše vlasy zbaví mastnoty a nečistot

Možná, že i vy patříte k ženám, které po suchém šamponu ve spreji sáhnou zpravidla tehdy, když se trápí s mastnými vlasy, které si nemají kde nebo kdy umýt. Z toho důvodu je pro ně suchý šampon poslední záchranou. Tento kosmetický produkt na vlasy totiž dokáže pohltit všechnu přebytečnou mastnotu a nečistoty.

Suchému šamponu můžete poděkovat za to, že vaše vlasy budou čisté, voňavé a plné objemu, a to stejně jako po umytí. Suchý šampon vám v tomto směru pomůže hlavně na cestách. V domácích podmínkách, ve kterých máte možnost si své vlasy pravidelně umývat, se k používání suchého šamponu uchylujte jenom ve výjimečných případech.

Zdroj: Shutterstock.com

Proč suchý šampon při častém používání škodí

Úkolem suchého šamponu je absorbovat přebytečnou mastnotu a nečistoty. Tento kosmetický přípravek však tyto látky z vašich vlasů neodstraní, ovšem pouze je ve vaší hřívě zamaskuje. Použití suchého šamponu proto rozhodně nemůžete srovnávat s klasickým mytím vlasů, které mastnotu a nečistoty z vaší hřívy jednoduše smyje pryč.

Při častém použití se suchý šampon spolu s mastnotou a nečistotami usazuje především na pokožce hlavy i na vlasech. Pokud jej budete používat několikrát do týdne a nahrazovat jím klasické mytí vlasů šamponem, zaděláváte si tím na pořádné problémy. Jde nejčastěji o:

1. Zpomalený růst vlasů a jejich případné vypadávání

Suchý šampon může spolu s nečistotami a mastnotou zalepit vlasové folikuly, což může vést k vypadávání vlasů nebo k jejich zpomalenému růstu.

2. Lámání a třepení vlasů

Nadměrné používání suchého šamponu vaše vlasy vysušuje, a kromě mastnoty z nich odebírá tolik potřebné přírodní oleje. Z toho důvodu se budou vaše vlasy třepit a lámat. Pokud si svou hřívu často fénujete či žehlíte, po použití suchého šamponu bude náchylnější k poškození teplem.

3. Matné vlasy bez lesku

Z nedostatku tolik potřebné hydratace budou vaše vlasy matné a bez života. Bude jim chybět především lesk, síla a vitalita.

4. Suchá a podrážděná pokožka hlavy

Jestli po suchém šamponu saháte několikrát do týdne, toto nadměrné používání může vysušit a podráždit také pokožku vaší hlavy. Kůže na hlavě tak bude náchylnější k tvorbě lupů, ale i vyrážky či bolestivých pupínků.

Zdroj: Shutterstock.com

Domácí suchý šampon: Jedlá soda a kukuřičný škrob

Suchý šampon je skvělým pomocníkem, pokud se chcete v nouzi nejvyšší zbavit mastných vlasů. S ohledem na zdraví své hřívy jej však nepoužívejte každý den, nejde totiž rozhodně o plnohodnotnou náhradu mytí vlasů. Pokud spěcháte a nemáte čas na mytí vlasů, suchý šampon si v rychlosti můžete vyrobit ze základních surovin také doma. Jak na to?

Ingredience na domácí suchý šampon:

  • 1/4 šálku kukuřičného škrobu
  • 1 polévková lžíce jedlé sody

Jak domácí suchý šampon připravit a používat

1. Kukuřičný škrob a jedlou sodu smíchejte dohromady a vložte do uzavíratelné nádoby.

2. Domácí suchý šampon v menším množství naneste do vlasů a vetřete jej až ke kořínkům.

3. Chvíli jej nechte působit a poté jej z vlasů důkladně vytřete ručníkem.

4. Na závěr si svou hřívu pečlivě vyčešte.

Autor:
Publikováno: 13. 8. 2019 12:00 Nahlásit obsah