Koronavirus vytlačil chřipku. Letošní chřipková sezóna podle Státního zdravotního ústavu nebude

Koronavirus vytlačil chřipku. Letošní chřipková sezóna podle Státního zdravotního ústavu nebude Zdroj: Shutterstock.com

Znáte někoho ve svém okolí, kdo by aktuálně onemocněl chřipkou? Pravděpodobně nikoliv. Jak potvrzuje Státní zdravotní ústav (SZÚ), v letošním roce dosud české laboratoře nezaznamenaly jediný případ chřipky. Odborníci tak odhadují, že letošní chřipková sezóna nebude, nebo proběhne pouze velmi mírně.

V Česku není oficiálně zaznamenán jediný případ chřipky

Zatímco ještě v loňském roce touto dobou jsme prožívali další chřipkovou sezonu, letos není po chřipce ani památky. Podle SZÚ nebyl v sezoně 2020/2021 v Česku dosud detekován jediný případ chřipky. V polovině loňského ledna spadalo 1 050 nemocných lidí s akutními infekcemi dýchacích cest na 100 tisíc obyvatel, dnes je první číslo rovno nule.

Situace je podle zaměstnanců SZÚ podobná i v dalších částech Evropy, kde je aktuální pravděpodobnost výskytu chřipky pouze minimální. Čím to může být?

Na chřipku zabírají současná protiepidemiologická opatření

Chřipka se v současnosti v Česku nevyskytuje zejména proto, že proti ní účinně zabírají protiepidemiologická opatření, která byla nasazena proti šíření nového koronaviru. Jde tedy zejména o nošení roušek, dezinfikování rukou, rozestupy, omezení shromažďování lidí, doporučení home office a uzavření některých míst, kde se mohli lidé ve vyšším počtu setkávat.

Zdroj: Shutterstock.com Protiepidemiologická opatření nasazená proti šíření koronaviru fungují podle odborníků u chřipky ještě lépe. Chřipka je totiž méně nakažlivější nežli koronavirus. Zaměstnanci SZÚ však upozorňují, že chřipku v tuzemsku nemuseli aktuálně odhalit i proto, že ve srovnání s předchozími roky provedli mnohem méně testů a odběrů na chřipku.

Chřipkovou sezonu bez chřipky v Česku nikdo nepamatuje

Jak prozradil pro CNN Prima News epidemiolog Václav Hořejší, vzhledem k tomu, že zatím SZÚ v Česku nezachytil jediný případ chřipky, jde o situaci, kterou desítky let nikdo nepamatuje. Vzhledem k současným protiepidemiologickým opatřením se podle něj do Česka tuto sezonu již chřipka nevrátí. Mohla by se ale znovu objevit na podzim, kdy by mohlo docházet k možnému většímu rozvolňování.

I když protiepidemiologická opatření nasazená proti šíření koronaviru v tuzemsku vytlačila chřipku, u dalších bakteriálních či virových onemocnění to tak není. Podle epidemiologů se překvapivě nezměnila sezónní aktivita bakterií a virů v případě angíny a nachlazení. 

Zdroj: Shutterstock.com

Ještě v loňském roce chřipkou onemocnělo přes milion lidí

Chřipka nebyla zatím v sezoně 2020/2021 v Česku zaznamenána. Jak to bylo v předchozích letech? V minulé chřipkové sezoně 2019/2020 vyhledalo s chřipkou či nachlazením lékaře 1,15 milionu lidí, tedy skoro 11 procent obyvatel Česka. Lékaři zaznamenali 296 těžkých případů chřipky, kvůli kterým museli být lidé hospitalizováni. Chřipkové infekci 58 z nich podlehlo. 

Během chřipkové sezony 2018/2019 se s chřipkou či akutní respirační infekcí léčilo podle SZÚ 996 tisíc lidí. 625 bylo s chřipkou hospitalizováno a 195 hospitalizovaných na chřipku zemřelo. Jak SZÚ podotýká, v předchozích sezonách zemřelo v tuzemsku ročně na chřipku zhruba 1500 až 2000 lidí.

Autor:
Publikováno: 18. 1. 2021 15:09 Nahlásit obsah