Suché a popraskané paty a jejich léčba: Vyzkoušejte babské rady

Suché a popraskané paty a jejich léčba: Vyzkoušejte babské rady Zdroj: Shutterstock

Zatímco každý den poctivě pečujeme o pokožku našeho obličeje, péči o naše chodidla dost často podceňujeme. Výsledkem tak mohou být suché a popraskané paty. Nežli s tímto nevzhledným a bolestivým problémem vyrazíte na pedikúru, popraskané paty můžete ošetřit i tím, co máte doma. Vyzkoušejte tyto babské rady, díky nimž se vaše paty opět zacelí.

Jedlá soda: Zázrak na popraskané paty

Jak na to: Do misky s vlažnou vodou vsypte 3 polévkové lžíce jedlé sody. V této směsi namáčejte svá chodidla po dobu 15 minut. Poté nohy osušte a obruste je pemzou. Opakujte dvakrát do týdne.

Jedlá soda působí jako exfoliant. Stejně jako třeba peeling odstraní z vašich pat mrtvé buňky a má protizánětlivé vlastnosti.

Kokosový olej nebo vepřové sádlo v kombinaci s ponožkami

Jak na to: Silnou vrstvu kokosového oleje (nebo vepřového sádla) si naneste na předem omytá a osušená chodidla. Na nohy si navlečte ponožky a olej (sádlo) nechte působit přes noc. Opakujte každý večer před spaním.

Kokosový olej i vepřové sádlo se skvěle vstřebávají do lidské kůže. Navíc obsahují spoustu vitaminů (například A, D nebo E), které vyživují a hydratují pokožku.

Rýžová mouka, med a ocet skoncují se suchou a popraskanou kůží

 Jak na to: Ze 3 lžiček rýžové mouky, 1 lžičky medu a 3 kapek octa vytvořte kašičku. Svá chodidla si namočte na 10 minut do vlažné vody, poté touto směsí své nohy jemně vyčistěte. Opakujte dvakrát až třikrát týdně.

Se suchou a popraskanou kůží na patách si poradí také kašička z rýžové mouky, medu a octa. Rýžová mouka pokožku vašich chodidel vyčistí a dodá jí potřebné minerály. Med má antiseptické účinky, díky čemuž hojí praskliny na patách. Ocet jako mírná kyselina napomáhá odlupování staré pokožky, neboť ji dokáže změkčit.

Tip: Blahodárné účinky medu můžete využít i jinak. Několik lžic medu přidejte do misky s horkou vodou, do které následně na 20 minut ponořte svá chodidla. Poté ze svých nohou odstraňte starou kůži pomocí pemzy.

Zdroj: Shutterstock

Zralý banán: Jednoduchá, ale účinná péče o chodidla

Jak na to: Dva zralé banány rozmačkejte na hladkou kaši. Tuto směs pečlivě naneste na svá chodidla a nechte 20 minut působit. Poté opláchněte. Tento postup opakujte každý den po dobu dvou týdnů - dokud nebudete spokojená s výsledkem.

Banán obsahuje látky, které dokážou dokonale zvláčnit tvrdou kůži vašich nohou. V banánu najdete také vitaminy A, B6 a C, které mají vliv na pružnost kůže a příznivě ovlivňují její hydrataci.

Listerine a ocet: Skvělá směs k odstranění suché kůže i k léčbě plísní

Jak na to: Připravte si směs z 1 šálku ústní vody Listerine, 1 šálku bílého octa a 2 šálků vody. Svá chodidla namočte do této směsi po dobu 15 minut. Poté z nich pomocí pemzy odstraňte suchou kůži. Tento postup opakujte každý den, dokud se vám paty nezahojí.

Listerine obsahuje thymol a alkohol, tedy látky, které ničí plísňová onemocnění, léčí praskliny a zklidňují pokožku. Naopak kyseliny obsažené v octu pokožku chodidel změkčí, čímž usnadní její odstranění.

Vazelína a citronová šťáva, aneb účinný zábal na popraskané paty

Jak na to: Na 20 minut svá chodidla namočte do teplé vody. Mezitím si připravte směs ze 4 kapek čerstvé citronové šťávy a 1 kávové lžičky vazelíny. Poté, co své nohy osušíte, touto směsí namažte své suché a popraskané paty. Navlečte si ponožky a nechte působit přes noc. Opakujte každý večer před spaním.

Kyselina citronová, která je obsažena v citronové šťávy, podporuje odlupování staré kůže a regeneraci nových kožních buněk. Vazelína zase vaše nohy hydratuje.

Autor:
Publikováno: 6. 5. 2021 15:42 Nahlásit obsah