Plíseň rajčat dokáže zničit celou úrodu. Zaměřte se už teď na prevenci

Plíseň rajčat dokáže zničit celou úrodu. Zaměřte se už teď na prevenci Zdroj: Shutterstock

Rajčata patří k oblíbeným plodinám českých zahrad. Ovšem v průběhu sezony jsou velmi náchylná k plísňovým onemocněním. Aby vám plíseň rajčat nezničila celou úrodu voňavých rajských jablíček, zkuste se už nyní zaměřit na prevenci. Jaká opatření stojí za to dodržovat?

Plíseň rajčat: Nejčastější typy a jak je poznat

Rostliny rajčat mohou být v průběhu sezony napadeny hned několika typy plísní. Zpravidla se objevuje tzv. raná plíseň způsobená houbou Alternaria solani. Tato plíseň se vyznačuje hnědými skvrnami se žlutým prstencem, které vypadají jako terč a které napadají starší listy rostliny.

Dalším plísňovým onemocněním rajčat je skvrnitost listů, kterou způsobuje houba Septoria lycopersici. Pokud tuto plíseň rajčat zachytíte včas, dá se poměrně dobře léčit - ořezáním napadených stonků a listů.

Nejškodlivější je pozdní plíseň rajčat, kterou má na svědomí houba Phytophthora infestans. Tato plíseň rajčat dokáže zničit celou úrodu. Je pro ni typické černání stonků a listů a také hnědnutí a hnití plodů. 

Zdroj: Shutterstock Plíseň rajčat - prevence

Plíseň rajčat je poměrně špatně léčitelná. Podstatné je ji podchytit mnohem dříve, než se začne rychle šířit. Právě proto dbejte na prevenci. Pomocí jakých opatření tedy předejdete vzniku a šíření plísně?

Správné rozmístění rajčat je klíčové

Jednotlivé rostliny rajčat od sebe mějte v dostatečné vzdálenosti, aby se navzájem nedotýkaly. V průběhu jejich růstu je nezapomeňte prořezávat tak, aby mezi jejich listy zůstávalo stále volné místo.

Zalévejte pouze kořenový bal, nikoliv listy

Plísně milují teplo a vlhko. Jejich šíření však můžete ovlivnit i tím, jakým způsobem rostlinu zaléváte. V případě pravidelné zálivky rajčat dodávejte vodu pouze ke kořenovému balu, vyvarujte se tomu, abyste pokropili i listy. V opačném případě podporujete právě rozvoj plísně rajčat.

Pěstujte rajčata na přímém slunci

Při vysazování rajčat je důležité správně zvolit jejich stanoviště. Pěstujte rajčata na slunečném místě, nikoliv ve stínu nebo polostínu. Právě na přímém slunci se voda odpaří rychleji (pokud rajčata zaléváte ráno) a plíseň tak nemá moc šancí se rozšířit.

Zdroj: Shutterstock Vysaďte odolné odrůdy rajčat

Pokud chcete předejít plísňovým onemocněním, pěstujte na zahradě odolné odrůdy rajčat. O jaké odrůdy se konkrétně jedná? O tyčkový hybrid Crimson crush F1, tyčkový hybrid Cocktail crush F1, koktejlovou odrůdu Consuelo F1, tyčkovou odrůdu Mountain magic F1 nebo o třešňovou odrůdu Rubylicious F1.

Na sousedních plodinách záleží

Vyvarujte se toho, abyste rajčata vysazovali na záhony, kde jste v předchozích letech měli brambory, papriky a další lilkovité rostliny. Tyto plodiny nikdy nepěstujte ani v přímém sousedství rajčat. Těmito opatřeními tak co nejvíce snížíte riziko onemocnění plísní rajčat a budete se moci těšit z bohaté úrody rajských jablíček.

Zdroj: Tomatobible.com, iReceptar.cz

Autor:
Publikováno: 25. 5. 2023 10:08 Nahlásit obsah