Co pěstovat a nepěstovat vedle jahod? Přinášíme seznam plodin, které vám mohou zničit úrodu

Co pěstovat a nepěstovat vedle jahod? Přinášíme seznam plodin, které vám mohou zničit úrodu Zdroj: Shutterstock

Pěstujete jahody a chcete, aby se jim na záhoncích opravdu dařilo? Chce to vyladit symbiózu s ostatními rostlinami, které máte na zahradě. Jahody se totiž s některými rostlinami nesnesou, v blízkosti jiných zase skvěle fungují. Co tedy pěstovat a nepěstovat vedle jahod?

Co nepěstovat vedle jahod?

Jestliže se letos těšíte na velkou úrodu jahod, v blízkosti jahodníků byste neměli vysazovat hned několik druhů plodin. Jde zejména o zeleninu, okrasné rostliny a některé bylinky, jejichž přítomnost jahodám škodí a přitahuje choroby, čímž může způsobit dokonce jejich zánik.

Jelikož jsou jahody náchylné k houbovému onemocnění zvanému verticillium, nepěstujte vedle nich rajčata, brambory, lilek, papriky, melouny, růže ani mátu, které ve skutečnosti mohou přispívat k této smrtelné chorobě jahodníků. Jahody byste neměli vysazovat ani na záhony, kde jste v předchozích letech pěstovali právě tyto plodiny.

Jahody si dále nerozumí se zelím, květákem, kapustou, kedlubnou a růžičkovou kapustou. Jejich blízkost na záhoně může být pro jahodníky opět destruktivní.

Zdroj: Shutterstock Doporučená kombinace: Co vysadit vedle jahod?

Vedle záhonu s jahodami můžete vysadit hned několik plodin, které si s jahodami velmi rozumí. Jde především o česnek, cibuli či pažitku, které u jahod snižuje riziko napadení houbovými chorobami. 

Jahodám se bude dařit také vedle keříkových fazolí, které uvolňují prospěšný dusík zpátky do půdy, a tak jahodníkům poskytují hnojivo. Jahody můžete mít rovněž vedle hlávkového salátu nebo špenátu.

Zdroj: Shutterstock Tipy, co dát mezi jahody

Máte mezi jednotlivými jahodníky spoustu místa? V tom případě vás bude jistě zajímat, co dát mezi jahody. Vsaďte na bylinky, neboť tato kombinace je pro jahody velmi prospěšná. 

Mezi jahodami můžete pěstovat například tymián, který láká pestřenky. Jde o velmi užitečný dvoukřídlý hmyz, který se živí mšicemi, štítenkami a třásněnkami patřícím ke škůdcům. Mezi jahody můžete dát rovněž šalvěj, koriandr, kmín, heřmánek, kopr nebo levanduli.

Zdroj: Kellogggarden.com, Prirodnizahradytrejbal.com
Autor:
Publikováno: 21. 4. 2023 12:57 Nahlásit obsah