Jablečný ocet: Kosmetický zázrak nejen pro krásnější vlasy a zdravou pleť

Jablečný ocet: Kosmetický zázrak nejen pro krásnější vlasy a zdravou pleť Zdroj: Shutterstock

Nejenom jako zálivka na salát. Jablečný ocet má velmi široké využití také v kosmetice. Díky tomu, že obsahuje vitamíny A, B, C, kyselinu mléčnou a octovou, pektiny, draslík, fosfor vápník, chlor, křemík, sodík nebo hořčík, vám zajistí hlavně krásnější vlasy a zdravou pleť. Přesvědčte se o tom na vlastní kůži!

Jablečný ocet je doslova přírodní zázrak. O jeho blahodárných účincích věděly už naše prababičky. Moderní doba jej převálcovala chemií nadupanými kosmetickými přípravky. Vyzkoušejte jeho málo známé účinky na vlastní kůži a nebudete chtít používat už nic jiného. V jakých případech po něm tedy můžete sáhnout?

Když se chcete zbavit lupů a mít lesklé vlasy

Splihlé vlasy bez lesku, anebo pokožka hlavy plná lupů rozhodně nejsou nic hezkého. V těchto případech sáhněte po jablečném octu: Smíchejte vodu s jablečným octem v poměru 1:1 a roztok přelijte do rozprašovače. Vlasy a pokožku hlavy si takto naředěným octem postříkejte těsně před mytím a nechte působit 5-10 minut. Poté si už vlasy klasicky umyjte šamponem. Zbavíte se tak lupů, vaše vlasy se budou nádherně lesknout a navíc se vám budou lépe rozčesávat. Látky obsažené v jablečném octu také zamezí vypadávání vlasů a třepení konečků.

Zdroj: Shutterstock

Když máte potíže s akné

Máte mastnou pleť a trápí vás nevzhledné pupínky na obličeji nebo rozšířené póry? Zkuste místo pleťové vody každý večer používat jablečný ocet nařaděný vodou v poměru 1:2. Jak na to? Velmi jednoduše! Na kosmetický tampon naneste octový roztok a jemně s ním přetřete celou tvář. Opakujte, dokud další tampon nebude zcela čistý. Poté naneste noční pleťový krém.

Víte, že? Jablečný ocet dokáže vybělit také pigmentové skvrny na tváři a zbaví vás jizviček po akné.

Když bojujete se zápachem nohou

Zápach nohou způsobují bakterie, které žijí na chodidlech a libují si ve vlhkém prostředí - tedy potu. Při boji se zápachem nohou odvádí skvělou práci právě jablečný ocet, neboť vytváří kyselé prostředí, ve kterém bakterie neprospívají, a tak klesá jejich počet a tímpádem také intenzita pachu. Léčivou octovou lázeň připravíte takto: Do vlažné vody přidejte jablečný ocet v poměru 3:1. Octovou lázeň si dopřávejte tak často, jak to potřebujete - při velkých problémech klidně 10-15 minut dvakrát za den.

Zdroj: Shutterstock

Když máte rýmu a chcete se zbavit ucpaného nosu

Jablečný ocet je jedním z nejlepších léků proti rýmě a nachlazení. Čím dřív tyto nemoci podchytíte, tím rychleji se jich zbavíte. Pro okamžitou pomoc můžete vyzkoušet tento recept: V poměru 2:1 smíchejte v misce studenou vodu s jablečným octem, přidejte lžíci medu, lžíci citronové šťávy a lžičku kajenského pepře. Vše dobře promíchejte a pak tuto směs vypijte. Nebude to rozhodně nic lahodného, ale uleví se vám!

Když chcete vyčistit kosmetické štětce

Kosmetické štětce si také zaslouží čas od času vyčistit. K jejich čištění rozhodně nepoužívejte žádnou chemii, skvěle vám pomůže právě jablečný ocet. Ocet nalijte do sklenice a štětce v něm jednoduše propláchněte. Štětcům ještě dále dopřejte lázeň v čisté vodě a pak je nechte oschnout.

Autor:
Publikováno: 28. 4. 2021 12:47 Nahlásit obsah