Val Gardena – světová i komorní

Val Gardena – světová i komorní Zdroj: Tomáš Rucký

Italská Val Gardena leží na slavném okruhu Sella Ronda, díky čemuž láká k návštěvě hlavně lyžaře preferující „safari lyžování“, na druhou stranu si ji oblíbí i nároční lyžaři, kteří tu uvítají sjezdovky světových parametrů. Aktuálně panují ve Val Gardeně výborné lyžařské podmínky se slunečným počasím a vánoční atmosférou v údolních městečkách.

Val Gardena nabídne až 180 km sjezdovek všech druhů a barev ve společnosti jedněch z nejkrásnějších dolomitských panoramat. Co se výhledů týče, je za mě Val Gardena asi nejpanoramatičtější ze středisek ležících na Sella Rondě, protože odsud vidíte horský masív Sella v jeho „nejhranatější“ podobě s ploše zarovnanými vrcholy a kolmými stěnami a kdyby pohled na Sellu náhodou omrzel, tak z každého místa tu zaujme také dominantní masiv Sassolungo, který z Passo Sella poznáte jako skalnatý trojzubec, ze Secedy pak vidíte jednu obří mohutnou skálu, která tahá za oči stejně jako Sella.

Zdroj: Tomáš Rucký Val Gardena zahrnuje několik částí, přičemž sjezdovky tu mají vesměs spíš sportovní charakter. Rychlé a decentně členité pisty se spouští z vrcholu Dantercepies, který hlavně teď v prosinci bývá „na první lano“ celý ve stínu, takže jedete dolů možná rychleji, než byste chtěli. Mojí oblíbenou částí na pořádný sportovní pojezd je ovšem Seceda, na jejíž sjezdovky i v prosinci už od rána svítí slunce, takže na ni v celé délce i šířce krásně vidíte. Právě šířka je stěžejní, protože ty nejširší dálnice najdete právě tady. Ani nevadí, že jsou obsluhované postaršími sedačkovými lanovkami, tenhle „pojezd“ za to zkrátka stojí.

Zdroj: Tomáš Rucký Seceda hostí také jednu z osmi legendárních sjezdovek Val Gardeny „Gardenissimu“, která je možná jednou z mých nejoblíbenějších ve Val Gardeně. Je krásně široká, má parádní sportovní sklon na rychlou jízdu, je 6 km dlouhá a jezdí se na ní také nejdelší obří slalom na světě, který se pojede i letos a to 23.3.2024. Při tomto závodě závodníci překonávají více než 1000 výškových metrů a může se přihlásit prakticky kdokoli. Navíc kromě zážitku z jedinečného závodu si může odnést i fotku nebo podpis s nejlepšími lyžaři světa, kteří jsou na tento jedinečný závod zvaní také.

Zdroj: Tomáš Rucký Když už se bavíme o Secedě a dlouhých sjezdovkách, nelze nezmínit další z osmi legendárních sjezdovek, a tou je „La Longia“, která je něco přes 10,5 km dlouhá a končí až u městečka Ortisei. I když jde o údolní sjezdovku, je docela zábavná – velmi příjemný sklon i šířku nabídne hned na jejím začátku, následně se sice trochu zúží, ale je jezdivá a dají se na ní krouhat dlouhé sportovní oblouky vyjma jednoho krátkého úseku až dolů k nástupní stanici kabinky, který je spíš rovinatější.

Zdroj: Tomáš Rucký Pro všechna střediska rozpínající se kolem Selly platí, že sjezdovky, po kterých vede světoznámý safari okruh Sella Ronda, bývají více frekventované a v některých chvílích o víkendu to vypadá, že po sjezdovce jede celý zájezd současně. Proto pokud si chcete užít ten nejlepší manšestr, tak i v případě tohoto střediska platí pravidlo prvního lana, ideálně stát u turniketu už v 8:15, abyste stihli pokreslit co nejvíc manšestrových vroubků vy. I když je oficiální doba zahájení provozu v 8:30, občas se některá lanovka pustí o pár minut dřív, což vydá na jednu manšestrovou sjezdovku jen pro vás.

Zdroj: Tomáš Rucký Pokud první lano nestihnete a stojíte o prázdné sjezdovky, vybírejte z mapičky ty, po kterých nevede okruh Sella Ronda a spíš volte takové ty zapadlé „slepé větve“, které nikam nevedou, protože právě na těch občas najdete netknutý manšestr i odpoledne. Jednu takovou jsme například našli nad Passo Sella, odkud se vám Sassolungo odkryje jako již zmíněný skalní trojzubec, který je pro Val Gardenu tolik signifikantní.

Zdroj: Tomáš Rucký Jeden z našich tajných tipů na několik prázdných, ale krásných sportovních sjezdovek jsou ty v odstřihnutějším areálu Monte Pana, respektive se spouští z vrcholu Mont de Sëura (2117 m). Z vrcholu Piz Sella sem sice vede trochu delší přejezd, ale stojí za to ho absolvovat, protože se dostanete dál od hlavního ruchu do komorní atmosféry s parádní černou a červenou sjezdovkou, které budou patřit jenom vám kdykoli v průběhu dne.

Zdroj: Tomáš Rucký Monte Pana je vhodným místem také pro méně zkušené lyžaře nebo klidně i malé děti, které tu u nástupu na sedačkovou lanovku Mont de Sëura (kam se dá ze St. Christiny dojet pohodlně i autem) najdou pár mírných cvičných svahů. Krátké modré sjezdovky jsou prosluněné a nejsou nijak přeplněné, a tak mají i malé děti naprostý klid na krouhání prvních obloučků. Umím si dobře představit, že mít malé děti, tak se tu s nimi klidně ubytuji v hotelu přímo u parkoviště/sjezdovky, a z pohodlí lavičky a kávy na sluníčku budu sledovat, jak se dítku daří v lyžařském parku přímo před hotelem. Zdatnější členové rodiny můžou zatím klidně vyrazit na sportovní sjezdovky v areálu, nebo na další tratě Val Gardeny.

Zdroj: Tomáš Rucký

Že o sportovním ladění sjezdovek ve Val Gardeně není pochyb, dosvědčuje i skutečnost, že se ve Val Gardeně každý rok v prosinci jezdí Světový pohár ve sjezdu a Super-G. My se zúčastnili loni i letos a mohli jsme tak opět obdivovat neskutečné výkony jezdců na černé „svěťákové“ sjezdovce Sasslong. Vstup z Ciampinoi přímo k trati vyšel na 20 eur a samozřejmě platil také na stadion v cílovém prostoru. Jak stadion „řval“, když v závěrečném sjezdu vyhrál domácí Dominik Paris, asi není potřeba popisovat…Snad jen, že kdybyste si plánovali Val Gardenu na příští rok, nebojte se ji navštívit v době konání Světového poháru. Mimochodem Val Gardena je kandidátem na pořádání mistrovství světa v alpském lyžování pro rok 2029.

Zdroj: Tomáš Rucký K občerstvení ve Val Gardeně není co dodávat. Michelinské restaurace sice najdete dole v údolních vesničkách, horské chaty a restaurace přímo u sjezdovek a zpravidla s prosluněnými terasami s kvalitou jídla nijak nezaostávají. Co se týká cen, tak špagety na nejrůznější způsoby jako pomodoro nebo carbonara vyjdou zhruba na 15 eur, polévka minestrone na 10 – 15 eur, vídeňský řízek na 20 eur a půl litru piva nebo Aperol Spritz vyjdou v průměru na 7 eur.

Zdroj: Tomáš Rucký Val Gardena není jen o lyžování – v rámci programu Val Gardena Active si můžete vyzkoušet i další nelyžařské aktivity jako je například výlet na sněžnicích, první stopa nebo třeba noční e-bike tour, kterou jsme si vyzkoušeli my. E-Bike tour se koná každou středu od 17 hod, kdy je sraz u půjčovny Armin v St. Christině a v ceně máte zapůjčení kvalitního e-biku i se svítilnou.

Zdroj: Tomáš Rucký Večerní vyjížďka zabere něco kolem 4 hodin včetně pauzy na večeři v horské hospůdce. Nás průvodce zavedl nejprve výjezdem po silnici na Monte Pana, pak už se jelo celou dobu po krásně zasněžených cestách až na Seiser Alm, kde naším cílem byla horská chata Tirler s tradiční italskou kuchyní a můžu říct, že lepší špagety Aglio Olio jsem nikdy neměla. Navíc si tady vyrábí i vlastní hruškovici „Franzl Willy“, která je krásně jemná a pravděpodobně ji někdo z našich blízkých dostane pod stromečkem (dá se totiž zakoupit i v obchodě v Ortisei).

Zdroj: Tomáš Rucký Na e-bike tour si sebou nezapomeňte vzít helmu, klidně tu lyžařskou, aspoň vám bude teplo na uši, a celkově je samozřejmě dobré teple se obléct. Největší zážitek budete mít, pokud se vám podaří načasovat e-bike tour na úplněk, kdy se bude měsíční svit odrážet od sněhu a uvidíte krásně okolní hory a prakticky můžete jet i bez svítilny. Nám sice zrovna měsíc na cestu nesvítil, ale i tak jsme mohli obdivovat noční ozářenou St. Christinu při sjíždění kopce z Monte Pana. Tento noční zážitek vyjde na 65 eur a na bližší informace se můžete podívat zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Jak jsem psala výše, už teď před Vánocemi Val Gardena nabízí výborné lyžařské podmínky, kterým by se dalo těžko něco vytknout. Pokud sem stíháte v nejbližších dnech vyrazit, stojí za návštěvu také vánoční trhy v údolních vesničkách Selva nebo Ortisei. Zatímco v Selvě můžete obdivovat menší vydání kabinkové lanovky vedené přímo nad uličkou z náměstíčka, v Ortisei vás vánoční atmosféra pohltí i díky malovaným a jakoby „načančaným“ domečkům a dalším hotýlkům přímo v centru.

Zdroj: Tomáš Rucký My jsme měli návštěvu Ortisei zpestřenou vyhlášením vítězů Světového poháru v Super-G a losováním čísel na další den. Pokud vám to příští rok vyjde a navštívíte Val Gardenu v průběhu Světového poháru, určitě se zajděte podívat i na tuto akci. Nejlepší lyžaři světa tu budou uličkou chodit přímo kolem vás a leckterý z nich se vám ochotně podepíše nebo se s vámi vyfotí. Fanoušci alpského lyžování tu budou zkrátka ve svém živlu, podobně jako jsme byli my.

Zdroj: Tomáš Rucký Pokud se ubytujete ve vybraném ubytování přímo v údolních městečkách, získáte kartičku „Val Gardena Mobil Card“, se kterou můžete využívat veřejnou dopravu po celém údolí až k průsmykům, takže na auto nemusíte po celou dobu dovolené ani sáhnout. Nejrušnější městečko s michelinskými restauracemi je Ortisei, o něco výše se dá ubytovat v St. Christině, kde se nachází stadion pro Světový pohár a nejblíže Selle je pak vesnička Selva, takže z ní jste na okruhu Sella Ronda nejsnáz. Pokud hledáte ve Val Gardeně ubytování a máte různé požadavky, například na wellness nebo máte sebou pejska, na těchto stránkách si můžete zaškrtnout, co přesně od ubytování očekáváte, a filtr vám vyhodí nejvhodnější varianty.

Zdroj: Tomáš Rucký

Val Gardena v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                                            cca 7 h  (653 km)
*Celodenní skipas dospělý                                                                                                  67 eur
6 denní skipas dospělý                                                                                                       338 eur

Celodenní skipas mládež (nar.2008-2015)                                                                          47 eur

Děti narozené po 1.1.2016 doprovodu rodičů                                                                   zdarma

Celodenní skipas senior (narozeni před 26.11.1958)                                                          60 eur
Provozní doba střediska                                                                                                      8:30 – 16:00

Webové stránky střediska                                                                               www.valgardena.it 

Ubytování

*Ceny platné v termínech 25.11.-23.12.2023, 7.1.-27.1.2024, po 2.4.2024

Galerie Val Gardena – galerie 2023 Val Gardena – galerie 2023 Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 2. 1. 2024 09:41 Nahlásit obsah