Jak pěstovat muškáty v truhlících a co k nim zasadit? Poradíme také, kdy dát muškáty do truhlíku

Jak pěstovat muškáty v truhlících a co k nim zasadit? Poradíme také, kdy dát muškáty do truhlíku Zdroj: Shutterstock

Muškáty patří k nejoblíbenějším balkonových květinám, kterými si můžete ozdobit své balkony, terasy i venkovní parapety. V tomto článku vám poradíme, jak pěstovat muškáty v truhlících a jaké rostliny k nim zasadit pro efektní vzhled. Také vám řekneme, kdy je ideální čas muškáty zasadit do truhlíku.

Ideální doba, kdy dát muškáty ven do truhlíku

Muškáty jsou citlivé na chlad, proto sledujte předpověď počasí a zajistěte, aby nebyly vystaveny nízkým teplotám, které by je mohly poškodit. Ideální je počkat, až se noční teploty ustálí nad 10 °C. Muškáty proto dejte ven nejlépe po zmrzlých mužích, tzn. v druhé polovině měsíce května.

Pokud se přesto rozhodnete vysadit muškáty do venkovního truhlíku dříve a očekává se náhlý pokles teplot, můžete je na noc přikrýt netkanou textilií. Rovněž je můžete přesunout do chráněného prostoru, například do garáže nebo na verandu.

Na počtu záleží: Kolik sazenic muškátů dát do truhlíku?

Muškáty sázejte tak, aby mezi rostlinami byla vzdálenost přibližně 20 centimetrů. To zajistí, že budou mít dostatek prostoru pro svůj růst a nebudou se navzájem dusit.

✔ Kolik muškátů do 80 cm truhlíku? Do truhlíku o délce 80 cm použijte čtyři muškáty.

✔ Kolik muškátů do 60 cm truhlíku? Doporučujeme dávat maximálně tři rostliny.

✔ Kolik muškátů do 40 cm truhlíku? Maximálně dvě rostliny.

Zdroj: Shutterstock Postup, jak nasadit muškáty

Muškáty potřebují kvalitní a dobře propustnou půdu. Ideální je směs zahradní zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1. Můžete také použít speciální substrát určený přímo pro muškáty, který obsahuje všechny potřebné živiny.

Při naplňování truhlíku substrátem nezapomeňte ponechat dostatek prostoru pro kořeny rostlin. Substrát dejte zhruba do dvou třetin truhlíku a jemně jej utužte. Sazenici muškátu vydělejte z původního obalu, zasaďte do substrátu v truhlíku a substrátem její kořenový bal důkladně zahrňte. Ujistěte se, že je rostlina pevně ukotvená, a poté ji ještě zalijte.

Tipy, co zasadit k muškátům: Tyto rostliny jsou skvělá volba

Muškáty jsou coby balkonové květiny dekorativní samy o sobě. Jestli ale chcete vytvořit opravdu působivou kompozici, můžete je zkombinovat s dalšími rostlinami, které je budou tvarově nebo barevně doplňovat. Co tedy zasadit k muškátům? Například gerbery, ostálky, dvouzubce, libory, krásnoočka nebo aksamitníky.

Na co ještě myslet? Tyto rostliny vysaďte do truhlíku tak, aby si vzájemně nekonkurovaly. Větší rostliny dejte dozadu nebo do středu. Menší a převislé rostliny zase patří na okraje a do předních částí.

Zdroj: Shutterstock Muškáty potřebují slunce a teplo: Důležité je jejich správné umístění

Muškáty jsou velkými milovníky slunce a tepla, na druhou stranu potřebují dostatečnou a pravidelnou zálivku. Kam tedy umístit muškáty? Osazený truhlík s muškáty umístěte nejlépe na jižní stranu, která je pro pěstování muškátů nejvhodnější, protože poskytuje nejvíce přímého slunečního světla během dne. Muškáty jsou světlo milující rostliny a prospívají na místě, kde dostanou nejméně 6–8 hodin slunce denně.

Pokud tedy máte možnost, umístěte truhlíky s muškáty na jižní parapet, balkon nebo terasu. Přímé slunce podpoří intenzivní kvetení a zdravý růst těchto balkonových květin.

Jak často hnojit muškáty?

Během vegetačního období (květen až září) hnojte muškáty každé dva týdny. Pravidelné hnojení zajistí, že rostliny budou mít dostatek živin pro tvorbu květů a zdravý růst. A čím muškáty hnojit? Kvalitním hnojivem, které obsahuje vyšší množství fosforu, a naopak malé množství dusíku. Právě fosfor podporuje tvorbu květů. Důležitý je také dostatek draslíku, který zlepšuje celkovou vitalitu rostlin.

Používejte nejlépe tekutá nebo granulovaná hnojiva určená přímo pro muškáty nebo kvetoucí rostliny. Tato hnojiva mají optimální poměr živin, který podporuje bohaté kvetení.

Zdroj: Bauhaus.cz, Pestujemedoma.cz, Zazumi.cz, Zahradnictvisebrov.cz

Autor:
Publikováno: 20. 5. 2024 12:37 Nahlásit obsah