Jak vyčistit troubu od připálenin? Pomůže ocet, jedlá soda i tablety do myčky

Jak vyčistit troubu od připálenin? Pomůže ocet, jedlá soda i tablety do myčky Zdroj: Shutterstock

Čištění trouby patří k méně oblíbeným domácím činnostem. Trouba se však častým pečením zanáší nečistotami, mastnotou a připáleninami, proto si od nás zaslouží náležitou péči. Čištění elektrické trouby však nemusí být žádná dřina, zvlášť když využijete následující osvědčené triky.

Troubu čistěte ještě za tepla

Jak efektivně vyčistit elektrickou troubu od připálenin a dalších nečistot? Důležité je, abyste si vybrali vhodnou chvíli. Troubu čistěte ještě za tepla, anebo ji před čištěním nahřejte ideálně na 30 stupňů Celsia. Tento postup vám výrazně usnadní práci.

Zapomeňte na drátěnku, k čištění použijte měkký bavlněný hadřík

Pokud chcete vyčistit troubu od připálenin a dalších nečistot, pravděpodobně vás to svádí k tomu, abyste si na vnitřní část tohoto elektrospotřebiče vzali drátěnku. Tou byste však speciální povrch elektrické trouby mohli poškodit nebo znehodnotit. Proto na čištění trouby používejte raději měkký bavlněný hadřík, který nemá drsný povrch. Velkým pomocníkem vám bude i měkký zubní kartáček.

Zdroj: Shutterstock Na čištění trouby si vyberte správné čisticí prostředky

Z trouby nejprve vyndejte všechny plechy a rošty, které následně umyjte v teplé jarové vodě. Poté je opláchněte a nechte oschnout. Mnohem pracnější však pro vás bude samotné čištění vnitřní části elektrické trouby, při kterém je důležité použít správný čisticí prostředek. 

Vyhněte se tekutému písku, který by mohl troubu poškrábat. Naopak použijte kupované čisticí prostředky, které jsou určené přímo k čištění trouby od připálenin a dalších nečistot. Troubu však můžete za pár korun efektivně vyčistit i tím, co máte doma. Vyzkoušejte ocet, jedlou sodu i tablety do myčky.

Jedlá soda: Osvědčené čištění trouby bez chemie

Osvědčeným způsobem, jak vyčistit troubu od připálenin a dalších nečistot, je kašička z jedlé sody. V prvním kroku tedy jedlou sodu smíchejte s vodou tak, abyste vytvořili hustší kašičku. Touto hmotou následně potřete vnitřní část ještě teplé trouby a nechte působit přes noc. Následující den měkkým hadříkem a teplou vodou vymyjte z trouby jak jedlou sodu, tak zbytky připálenin, mastnoty a další špíny.

Zdroj: Shutterstock Jak vyčistit troubu octem? Chce to dodržet správný postup

Troubu účinně vyčistíte také pomocí klasického octu. Vnitřní část teplé trouby potřete hadříkem namočeným v octu. Následně si připravte kovový hrnec, do kterého nalijte ocet s vodou v poměru 1:1 a který následně vložte do trouby. Elektrickou troubu zapněte na 150 stupňů Celsia, po 15 minutách ji vypněte a nechte mírně zchladnout. Na konec troubu dočistěte měkkým hadříkem, který budete průběžně namáčet v teplé vodě.

Při čištění trouby pomohou i tablety do myčky

Dvě tablety do myčky rozpusťte ve vlažné vodě. Vznikne vám pasta, kterou potřete vnitřní část teplé trouby. Nechte působit 1 až 2 hodiny a poté troubu vytřete do čista. Elektrická trouba bude opět jako nová.

Zdroj: Mora.cz, Alza.cz, Abecedazahrady.cz
Autor:
Publikováno: 14. 1. 2022 11:49 Nahlásit obsah