Máte nepořádek v bytě a neřešíte to? Zaděláváte si na partnerské problémy a zahráváte si s depresí
Jak jste na tom s úklidem domácnosti? Vadí vám každičká šmouha a smítko, nebo vás nepořádek nechává chladnými? Pokud milujete chaos a nadmíra pohozených věcí v bytě či domě vás nijak nevzrušuje, velmi to vypovídá o vaší osobnosti. Nechcete zkrátka úklidu věnovat svůj čas, ovšem velmi hazardujete se svým partnerským životem i se zdravím.
Nepořádek je jednou z nejčastějších příčin hádek
Nepořádek v domácnosti je příčinou hádek v každé třetí české domácnosti. Zvlášť když se sejdou partneři, z nichž jeden úzkostlivě lpí na čistotě a druhý zbožňuje chaos. Nepořádek následně způsobuje napětí ve vztahu a z dlouhodobého hlediska zavání vážnějšími partnerskými problémy.
Jste-li právě ve vztahu ten, kdo je nepořádnější a kdo zazdívá většinu domácích prací, co vše to o vás říká?
1. Neradi se zbavujete starých věcí: Bráníte se změnám
Pokud si necháváte ve skříních a šuplících spoustu starých věcí, které váš partner považuje za zbytečnosti a nejraději by je vyhodil, vypovídá to o vás zajímavou věc. Neradi totiž měníte zajetý stav věcí a bráníte se jakékoliv změně. Horší situace by nastala, kdybyste věci nutkavě a ve větším množství hromadili po celém bytě například z pocitu prázdnoty. V tomto případě mluvíme už o vážné neuróze.
2. Nepořádek schováváte v šuplících a krabicích: Ukazujete lidem lepší stránku svého já
Naučili jste se doma nepořádek schovávat. Váš byt s vytřenou podlahou a utřeným prachem vypadá zdánlivě čistě, ale všechny staré a nepotřebné tretky máte chaoticky schované v šuplících či krabicích.
Tato skutečnost o vaší osobnosti říká, že lidem za každých okolností ukazujete lepší stránku svého já. Podobně jako je to s nepořádkem, snažíte se skrýt, co se skutečně nalézá ve vás uvnitř. Inklinujete k povrchnosti a často pro vás není důležitá pravda.
3. Váš pracovní stůl je jeden velký chaos
Zastáváte rčení, že v chaosu je pořádek. Na svém pracovním stole máte nekonečný mix věcí a když něco hledáte, trvá vám to velmi dlouho. Ovšem na druhou stranu na svém stole najdete vždy vše, co potřebujete. Chaoticky laděný pracovní prostor je typický pro kreativní a velmi vynalézavé osoby, které hýří neskutečnými nápady a mají velkou fantazii. Někdy mají ovšem až příliš vysoké sebevědomí a chovají se roztěkaně.
4. Jste líní vynést koš nebo umýt nádobí: Vaše lenost mnohdy hraničí s depresivním stavem
I když vidíte, že odpadkový koš přetéká, nevynesete ho. Máte problém zapnout plnou pračku a poté pověsit prádlo, anebo umýt horu nádobí, jež se kupí v kuchyňském dřezu.
Možná, že jste jenom líní a rádi prokrastinujete. Tento stav ovšem hraničí s depresivními stavy, kdy lidé zkrátka nemají energii uklízet a také jim nestojí za to, aby žili v čistém domově. Na druhou stranu pravidelný úklid zlepšuje náladu. Tak proč to nezkusit?
Společný úklid jako partnerská terapie
Podle amerických sociologů by se páry, které žijí pod jednou střechou, měly pravidelně pouštět do společného úklidu domácnosti. Tato společná činnost výrazně prospěje jejich partnerskému vztahu. Pokud ji budou praktikovat často, výrazně je stmelí. Žena, které muž automaticky pomáhá s prací v domácnosti, se navíc cítí svým partnerem více respektována a má pocit, že její partnerský život je plnohodnotnější.
Společný úklid, který můžeme považovat i za jakýsi druh partnerské terapie, má i další pozitiva. Výzkum amerických sociologů poukazuje na to, že partneři, kteří se spravedlivě dělí o úklid domácnost, mají o dost bohatší sexuální život.