Desatero hlavních příznaků rakoviny, které ženy velmi často přehlíží

Desatero hlavních příznaků rakoviny, které ženy velmi často přehlíží Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv je o nás ženách známo, že na své zdraví dbáme přeci jen o něco více než muži, i nám se může bohužel stát, že příznaky, které mohou být známkou rakoviny, začneme přehlížet a nepřipisovat jim žádnou váhu. Jenže to je obrovská chyba!

Článků o jednotlivých druzích rakoviny a jejich symptomech je zde na webu již mnoho, ale jaké jsou všeobecné příznaky rakoviny, které na sobě můžeme my ženy pozorovat?

Úbytek na váze

Ukazuje vám ručička na váze číslo, které se tomu před týdnem nepodobá ani náhodou a to i přesto, že jste pro to nic neudělala? V tom případě byste měla zbystřit, protože nevysvětlitelné hubnutí (cca 4kg za měsíc) může být důsledkem rakoviny ale také například zvýšenou funkci štítné žlázy.

Nadýmání

Bohužel i tato naprosto běžná věc, která trápí snad každého, k rakovině patří a proto ji, nejenom my ženy, neustále přehlížíme. Pokud ale na sobě žena začne pozorovat opravdu velmi časté nadýmání, může se jednat o výskyt nádoru vaječníků.

Zdroj: Shutterstock

Poprsí

Už i gynekologové nám na každé prohlídce vštepují do hlavy, že si máme vždy po menstruaci jemně prohmatat poprsí kvůli případným bulkám. Jenže to není to jediné, co by se u nich mohlo objevit. Jakákoliv změna barvy, citlivosti, struktury, ať už kůže, dvorce či prsu celkově, není dobré znamení a s návštěvou lékaře byste neměla otálet.

Krvácení mimo menstruaci

Bohužel i tento jev může být příznakem rakoviny dělohy a ženy by krvácení mimo menstruační cyklus neměly v žádném případě přehlížet. Pokud žena zpozoruje krvácení ze zažívacího traktu, může se jednat o rakovinu tlustého střeva.

Změny na kůži

Většina z nás si dává opravdu velký pozor na svá znaménka, jenže ani to není pojistka proti rakovině kůže. Pozor bychom si měly dávat i na změnu pigmentace, nebo pokud se objeví její nadměrné loupání.

Bolest při polykání

Z neznámého důvodu ženy dokážou zdravotnímu problému ustoupit natolik, že jej později ani nevnímají a právě bolest při polykání je jednou z nich. Spousta žen raději začne konzumovat měkčí stravu, než aby tento problém řešila, jenže i za tímto se může skrývat například rakovina jícnu.

Deprese

Kdokoliv, kdo pociťuje nepříjemné deprese, by měl být vždy řádné vyšetřen. Deprese totiž pro vědce z nepochopitelného důvodu úzce souvisí s rakovinou slinivky břišní.

Bulka v mízních uzlinách

Bulka či otok mízních uzlin se může objevit v podpaží, na krku a v podstatě kdekoliv na těle. Pokud si tedy nahmatáte bulku či otok, u kterého nevíte jeho příčinu, navštivte raději svého lékaře.

Zdroj: Shutterstock Neustupující kašel

Kašel není nic neobvyklého, pokud doprovází nachlazení, chřipku či alergii. Pokud však na sobě pozorujete jen samotný kašel, není to nic, co byste měla přehlížet a pozor byste si měla dávat i na jeho intenzitu.

Změny v ústech

U tohoto bodu by měly zbystřit zejména kuřačky. Jakmile se u vás objeví bílý povlak na jazyku či bílá místa v dutině ústní, může to být symptom „přednádorového stavu“, který však může prostoupit až do rakoviny.

Autor:
Publikováno: 15. 3. 2022 15:26 Nahlásit obsah