Chronický stres jako zabiják zdraví: Co dělá s naším tělem

Chronický stres jako zabiják zdraví: Co dělá s naším tělem Zdroj: Shutterstock.com

Každý z nás byl někdy ve stresu. Tomuto stavu se vyhneme pouze stěží, stejně jako melancholickým pocitům nebo pocitům smutku. Jestli jsme ovšem pod dlouhodobým stresem, je to už jiný šálek kávy. Co tedy chronický stres dokáže s naším tělem a jak ovlivňuje naše zdraví?

Zbavte se příčiny svého stresu, v opačném případě ničíte své zdraví

Dlouhodobý stres postihuje nejen lidskou psychiku, ale také tělo. Pokud je příčina vašeho chronického stresu jakákoliv, měli byste ji razantně ukončit. V opačném případě děláte svému tělu opravdu medvědí službu. Jakým způsobem se tedy na vás chronický stres nejčastěji podepíše?

Přibýváte na váze

Chronickému stresu můžete v prvé řadě poděkovat za rapidní nárůst kilogramů. Při dlouhodobém stresu se totiž do lidského těla vyplavuje stresový hormon kortizol, který mimo jiné podporuje vyšší chuť k jídlu. A co je tedy charakteristické pro dlouhodobě vystresovaného člověka? Špatně a málo spí, nemá energii na pravidelné cvičení, a naopak útěchu nachází nejlépe v tučných, smažených či sladkých pokrmech. A tak jdou přirozeně kila velmi rychle nahoru.

Zdroj: Shutterstock.com Máte oslabenou imunitu a jste častěji nemocní

Není tajemstvím, že se dlouhodobý stres podepisuje zejména na celkovém zdraví. Lidské tělo, které je delší dobu vystaveno nadměrnému stresu, produkuje vyšší množství stresového hormonu kortizolu, v důsledku čehož se samo oslabuje. Chronickému stresu tak můžete poděkovat za to, že negativně ovlivňuje váš imunitní systém, v důsledku čehož snadněji podléháte bakteriálním i virovým infekcím.

Vaše alergie se projevuje mnohem intenzivněji

Pokud jste na něco alergičtí, chronický stres může zapříčinit, že se vaše alergie projeví v mnohem intenzivnější formě. V krajním případě může stres vyvolat i alergii novou.

Vaše pokožka má sklon k tvorbě akné

Jste i vy pod dlouhodobým stresem? Možná, že jste si všimli toho, že vaše pokožka na obličeji, ale i na zádech, krku či rukou vypadá, jako byste znovu procházeli pubertou. Chronický stres totiž neblaze ovlivňuje také stav kůže. V důsledku vyšší produkce stresového hormonu je vaše pokožka přecitlivělá a má sklon k tvorbě akné a bolestivých vřídků. A nejen to. S dlouhodobým stresem je spojován také rozvoj lupénky, ekzému, a dokonce vznik alopecie.

Zdroj: Shutterstock.com Máte problémy se spánkem

To že byste měli ve svém životě přibrzdit a pokusit se restartovat poznáte i tak, že kvůli nadměrnému stresu začínáte mít problémy se spánkem. Když si večer lehnete, vaší hlavou stále běží nepříjemné starosti, v důsledku čehož se pouze převalujete a nedokážete usnout. A když usnete, zdají se vám zase noční můry. Přesně tato skutečnost je známkou toho, že je s vámi něco v nepořádku a že byste se měli zamyslet nad stylem svého dosavadního života.

Propadáte do úzkostných až depresivních stavů

Chronický stres a lidská psychika tvoří jednu spojenou nádobu. Dlouhodobý stres se tedy nepěkně podepisuje i na stavu lidské duše. Kvůli němu začínáte být se svým životem nespokojení, náladoví a podráždění. Často máte pocit, že je toho na vás až přes příliš a nejradši byste zalezli někam do kouta a byli sami. K tomu všemu vás mohou dohnat dokonce až úzkostné a depresivní stavy.

Zaděláváte si na partnerské problémy

Dlouhodobý stres neprospívá ani vašemu sexuálnímu životu. Jestliže vás bude takový pracovní stres pravidelně pronásledovat až domů a nezbavíte se jej ani večer v ložnici, na obzoru jsou vztahové a sexuální problémy. V důsledku chronického stresu se vám sníží sexuální touha. A když na místo postelových hrátek dáte přednost přemýšlení o svých pracovních problémech, vašemu protějšku se to rozhodně nebude líbit.

Autor:
Publikováno: 2. 12. 2019 11:57 Nahlásit obsah