HPV test umí odhalit rakovinu děložního čípku. Ženy v Česku jej mají od roku 2021 zdarma

HPV test umí odhalit rakovinu děložního čípku. Ženy v Česku jej mají od roku 2021 zdarma Zdroj: Shutterstock.com

Ministerstvo zdravotnictví přichází v roce 2021 s příjemnou zprávou, která se týká prevence rakoviny děložního čípku. České ženy, které dovršily 35 a 45 let mají od ledna 2021 zdarma v rámci preventivní gynekologické prohlídky HPV DNA test. Tento test, který dokáže odhalit rakovinu děložního čípku v jakémkoliv stadiu, jim proplatí pojišťovna.

Rakovinu děložního čípku, kterou ročně v Česku onemocní takřka tisícovka žen, způsobují převážně některé pohlavně přenosné rizikové typy lidského papilomaviru (HPV). Za nejrizikovější jsou považovány HPV 16 a HPV 18. Jejich přítomnost v těle dokáže potvrdit, nebo vyloučit právě HPV DNA test, který je od 1. ledna 2021 pro ženy ve věku 35 let a 45 let zcela hrazený zdravotní pojišťovnou.

HPV DNA test, který přesně určuje přítomnost jednotlivých typů HPV viru, se provádí stěrem z děložního čípku. Na základě jeho výsledku dokáže gynekolog stanovit, do jaké míry je žena ohrožena rakovinou děložního čípku. Tento test také umí v těle ženy rozpoznat rakovinu děložního čípku v jakémkoliv stadiu. Je tedy přesnější nežli klasický cytologický stěr. Ve srovnání s tradiční cytologií rovněž umí zjistit přítomnost rizikového typu HPV viru mnohem dříve.

Zdroj: Shutterstock.com HPV test je od 1. ledna 2021 pro ženy po dovršení 35 let a 45 let zdarma. Nicméně, i když jste ještě nedosáhla tohoto věku, můžete si jej nechat provést vždy v rámci preventivní gynekologické prohlídky. Za HPV test ovšem sama zaplatíte zhruba 1 000 Kč.

Karcinom děložního čípku lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba 850 až 900 ženám, bohužel téměř 40 procent z nich na toto onemocnění zemře. Co se týče úmrtnosti na rakovinu děložního čípku, Česko v rámci EU zaujímá nelichotivé 15. místo. 

Ženy přitom mohou dle lékařů rakovině děložního čípku ve značné míře předejít. A to nejen vhodným sexuálním chováním a uvědomělým přístupem. Ale zejména pravidelnými preventivními prohlídkami u gynekologa, který jim provede cytologický stěr z děložního čípku či HPV DNA test.

Autor:
Publikováno: 4. 1. 2021 11:02 Nahlásit obsah