Ani Barbie, ani Ken: Slavná panenka je odteď genderově neutrální

Ani Barbie, ani Ken: Slavná panenka je odteď genderově neutrální Zdroj: Mattel, Inc.

Výrobce legendárních Barbie panenek, společnost Mattel, přišla s novinkou, pomocí které se snaží držet krok s dnešní dobou. Na trh vyslala kolekci genderově neutrálních panenek, se kterými si vyhrají všechny děti bez rozdílů. Panenka přitom není ani holka, ani kluk. Koupili byste ji svým dětem?

Panenky nezapadají do škatulek růžovo-modrého světa

Genderově neutrální panenky pocházejí z novinkové kolekce Creatable World. Od svých předchůdkyň, které jsou vyloženě ženského pohlaví, se však zásadně liší. Mají totiž nevýrazné tělesné proporce. Nenajdete u nich ani široká ramena a svalnatou postavu, ani zaoblené tvary s širšími boky a prsy. Zkrátka nic, co by napovídalo o jejich pohlaví.

Jejich vzhled a tvar je tedy opravdu neutrální a nezapadá do škatulek růžovo-modrého světa. V genderově neutrální podobě se tak panenky dostávají k dětem, které si samy určí, zda si s pomocí paruky, oblečení a doplňků vytvoří z panenky ženu, nebo muže.

Zdroj: Mattel, Inc.

Děti se mohou svobodně vyjadřovat

„Tato kolekce dětem umožňuje, aby si s panenkami nejen hrály, ale aby se také svobodně vyjadřovaly. Z provedeného výzkumu jsme navíc zjistili, že si děti nepřejí, aby byly jejich hračky ovlivňovány genderovými stereotypy,“ uvedla společnost Matell ve svém prohlášení.

Genderově neutrální panenky Barbie, které jsou podle jejich výrobce pouhým odrazem dnešní společnosti, rozvíjejí nejen dětskou kreativitu. Mohou být rovněž velkým přínosem pro všechny děti, které mají potíže se svým genderovým určením.

Zdroj: Mattel, Inc.

Stop genderovým stereotypům v hračkářském průmyslu

Společnost Mattel však není prvním výrobcem, který se vyjadřuje proti genderovým stereotypům v hračkářském průmyslu. Například společnost Disney přestala své dětské kostýmy označovat nálepkou „pro dívky“ a „pro chlapce“, protože nevidí důvod v tom, aby se i malé holky oblékly do kostýmu superhrdiny.

Podle průzkumu je tomuto přístupu otevřena většina rodičů. 76 procent rodičů podporuje své dcery v tom, aby si hrály s původně „chlapeckými“ hračkami. Naopak 64 procentům rodičům nevadí, když si jejich syn hraje s hračkami, které jsou původně určeny "pro dívky".

Jak se vám genderově neutrální panenka líbí? Koupili byste ji i svým dětem?

Autor:
Publikováno: 30. 9. 2019 14:00 Nahlásit obsah