Mastí se vám nadměrně vlasy? Příčinu hledejte v nezdravém životním stylu i stresu

Mastí se vám nadměrně vlasy? Příčinu hledejte v nezdravém životním stylu i stresu Zdroj: Shutterstock.com

Rychle se mastící vlasy dokážou ženám nepříjemně zkomplikovat život. Jestli si i vy musíte kvůli nadměrné mastnotě svou hřívu umývat každý den, měla byste vědět, že s tímto problémem můžete něco udělat. Příliš se mastící vlasy však nezkrotíte kvalitní kosmetikou, pravou příčinu tohoto problému hledejte sama u sebe.

Kožní maz plní důležitou funkci

Kožní maz, který produkuje pokožka hlavy, plní velmi důležitou funkci. Hydratuje a vyživuje naše vlasy. Chrání je tak před nadměrným vysušováním, krepatěním, lámavostí a třepením. Pokud v pokožce hlavy vzniká standardní množství kožního mazu, vaše vlasy jsou lesklé, pružné a plné síly.

Problém nastává, když se kožního mazu tvoří nadmíru. Poznáte to tak, že si své vlasy musíte umývat každý den. Jinak by byly zplihlé a bez objemu, matné či slepené a při prvním pohledu by vypadaly jako mokré.

Zdroj: Shutterstock.com

Hlavní důvody nadměrně mastných vlasů

Jestli i vám nadměrně mastné vlasy ztěžují život, zbavte se jich. V prvé řadě byste měla najít pravou příčinu tohoto problému, kterou byste měla následně začít řešit. Z jakých důvodů se tedy mohou nejčastěji mastit vlasy?

Stres a psychická nepohoda

Jste ve stresu, máte depresivní stavy nebo další psychické obtíže? Psychická nepohoda se negativně odráží také ve stavu vašeho těla. Rychle se mastící vlasy nejsou výjimkou.

Nezdravý životní styl

Důvodem nadměrně mastných vlasů může být i váš nezdravý životní styl. Jestli ráda a často konzumujete tučná, těžká a smažená jídla a zbožňujete sladkosti, právě zde je zakopán pes. Kromě nevhodného jídelníčku má mastné vlasy na svědomí také kouření cigaret a nadměrná konzumace alkoholu.

Každodenní mytí vlasů

Myjete si své vlasy každý den? I to je důvod, proč se vám tak rychle mastí. Až příliš časté mytí vlasů totiž nutí pokožku vaší hlavy, aby produkovala větší množství kožního mazu.

Nekvalitní vlasová kosmetika

Za příliš mastné vlasy může také nesprávné používání vlasové kosmetiky. Bojujete-li s mastnými vlasy, masku a kondicionér používejte pouze výjimečně a nikdy je nedávejte až ke kořínkům. Své vlasy navíc myjte šamponem co nejšetrněji a pokožku hlavy rozhodně nedrhněte rukama ani ručníkem.

Dědičná dispozice a hormonální výkyvy

Máte-li mastné vlasy, tento stav může být podmíněn také geneticky. Na vině však může být i hormonální nerovnováha v důsledku menstruace, těhotenství, šestinedělí, klimakteria nebo užívání antikoncepce. Aby se vám v těchto případech vlasy nemastily ještě víc, měla byste začít praktikovat některá preventivní opatření. Která to jsou především?

Zdroj: Shutterstock.com

1. Používejte kvalitní vlasovou kosmetiku

Používejte kvalitní vlasové šampony bez silikonů, parabenů, pěnidel a sulfátů. Tyto látky ucpávají mazové žlázy, čímž je nutí k vyšší produkci mazu. Vyhněte se dále šamponům s vysokým pH a také těm, které jsou určeny pro suché vlasy a které navíc slibují vysoký lesk. Vsaďte ideálně na šampony na přírodní bázi.

2. Nepřehánějte to s maskami a kondicionéry

Vyhněte se používání masek a kondicionérů, po kterých se vaše vlasy rychleji mastí. Pokud je chcete přesto použít, nenanášejte je až ke kořínkům. Na závěr je důkladně vymyjte vodou.

3. Praktikujte správnou techniku mytí vlasů

Po umytí vlasů šampónem si svou hřívu opláchněte vlažnou nebo studenou vodou. Na úplný závěr použijte zředěný jablečný ocet. Pokud je to možné, přestaňte si své vlasy mýt každý den. Vlasy si umývejte každý druhý den a pak tuto dobu stále prodlužujte. Měla byste dosáhnout toho, že vám bude stačit mýt si vlasy dvakrát do týdne.

Zdroj: Shutterstock.com

4. Dejte si pozor na kvalitu hřebenu

Na česání vlasů nepoužívejte ostré hřebeny. Vhodné jsou pro vás dřevěné kartáče se štětinkami, které mají kulaté konce. Díky těmto kartáčům při česání nepodráždíte pokožku své hlavy, a tím pádem ji nevyprovokujete k vyšší produkci mazu.

5. Když fénovat, tak šetrně

Jestliže jste zvyklá si po mytí fénovat vlasy, zapomeňte na vysoušení příliš horkým vzduchem. Fén si raději nastavte na studený nebo středně teplý vzduch.

6. Zaměřte se na zdravý životní styl

Jak už jsme uvedli, na nadměrné maštění vlasů má dopad také nezdravý životní styl. Je proto na čase, abyste jej změnila. Vyhýbejte se stresovým situacím, snažte se být v psychické pohodě, upravte svůj jídelníček tak, aby neobsahoval sladkosti ani smažená, tučná a těžká jídla, a také omezte pití alkoholu. Pokud kouříte, pokuste se s tímto zlozvykem nadobro skoncovat.

Autor:
Publikováno: 6. 9. 2019 11:43 Nahlásit obsah