Na noční obloze září jedna z nejjasnějších komet za posledních 13 let. Pozorování komety Neowise je velký zážitek

Na noční obloze září jedna z nejjasnějších komet za posledních 13 let. Pozorování komety Neowise je velký zážitek Zdroj: Shutterstock.com

Noční oblohu v současnosti krášlí kometa Neowise, kterou budeme moci vídat zhruba do poloviny srpna. Dobře pozorovatelná bude zejména v týdnu po 12. červenci. Neowise patří k nejjasnějším kometám, které jsme mohli za posledních 13 let na hvězdné obloze spatřit.

Kometa Neowise přináší parádní podívanou

Kometu Neowise můžeme pozorovat již od čtvrtka 9. července zhruba od 22:30 nízko nad severním obzorem. I když poté astronomicky nezapadne pod obzor, celou noc ji uvidí především lidé žijící v horských oblastech.

Nejlépe pozorovatelná pro nás bude kometa Neowise po 12. červenci, kdy se dostane výše nad obzor, díky čemuž nám zůstane na očích po celou noc. V jejím pozorování nás přestane rušit také svit Měsíce, který se ještě 5. července nacházel v úplňku. V každém případě nás čeká parádní podívaná, k pozorování komety nám totiž bude stačit pouze místo s tmavou oblohou.

Tip: Pozorování planety Neowise usnadňuje také online planetárium.

Zdroj: Shutterstock.com Lidé si už nyní kometu fotí a natáčejí na video

Do dnešní doby jsme mohli kometu Neowise pozorovat jen velmi brzy ráno za rozbřesku, kdy zanikal jas jejího ohonu a hlavy. Přesto amatérští i profesionální fotografové již nafotili spoustu jejích snímků.

Kometu na nich doprovázela i nádherná noční svítící oblaka, která se objevují v týdnech kolem slunovratu. Kromě fotografií vznikala také první videa s kometou Neowise, která slibují, že se máme v průběhu července opravdu na co těšit.

Vědci objevili kometu Neowise náhodou teprve letos v březnu

Že budeme moci v letošním roce sledovat na hvězdné obloze zajímavý astronomický úkaz, netušil ještě loni nikdo. A to ani laická veřejnost, ani vědci. Astronomové kometu objevili kosmickým dalekohledem NEOWISE 27. března roku 2020. Nepřepokládali ale, že se na nočním nebi dočkáme tak atraktivní podívané. Vývoj několika nadějných komet, například C/2019 Y4 (ATLAS), která se na jaře rozpadla, byl pro ně totiž zklamáním.
Autor:
Publikováno: 13. 7. 2020 09:42 Nahlásit obsah