Kategorie Pozorování noční oblohy

Článek
Kometa Nišimura nabízí jedinečnou podívanou. Nad Českem se objeví za dalších 489 let
Kometa Nišimura nabízí jedinečnou podívanou. Nad Českem se objeví za dalších 489 let Pozorujete rádi hvězdnou oblohu? V tom případě si nenechte ujít jedinečný zážitek, který se bude opakovat až za dalších 489 let. Nad Českem je totiž aktuálně viditelná zelená kometa Nišimura. Kde a kdy ji sledovat, aby vám její krása rozhodně neunikla?
Článek
Polární záře v Česku: Pozorovat ji můžete v noci na úterý 28. února
Polární záře v Česku: Pozorovat ji můžete v noci na úterý 28. února V severních Čechách lidé v neděli 26. února pozdě večer pozorovali na hvězdné obloze velmi vzácný úkaz. Šlo o polární záři, která je výsledkem geomagnetické bouře způsobené slunečními erupcemi. Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude polární záře v Česku v noci na úterý 28. února ještě výraznější, a tak se máme skutečně na co těšit.
Článek
Padající hvězdy 2022 můžete sledovat i v říjnu. Meteorický roj Orionidy si užijete 21. a 22. října
Padající hvězdy 2022 můžete sledovat i v říjnu. Meteorický roj Orionidy si užijete 21. a 22. října Sledujete rádi padající hvězdy? V tom případě se připravte na pátek 21. října a sobotu 22. října 2022, kdy bude nejaktivnější meteorický roj Orionidy. V tyto dny můžete napočítat až desítky meteorů za hodinu. A když si budete něco přát, možná se vám to splní.
Článek
Nestihli jste částečné zatmění Měsíce 16. května v 4:27? Takto probíhalo
Nestihli jste částečné zatmění Měsíce 16. května v 4:27? Takto probíhalo Kdo chtěl v pondělí 16. května vidět částečné zatmění Měsíce, musel si přivstat. Začátek této unikátní podívané totiž nastal před východem Slunce v 4:27. Pokud jste zaspali nebo jste na částečné zatmění Měsíce zapomněli, můžete jej zhlédnout alespoň ze záznamu. Na sociálních sítích totiž koluje spousta fotek i videí.
Článek
Lyridy 2022: Meteorický roj nabízí až do 25. dubna unikátní podívanou
Lyridy 2022: Meteorický roj nabízí až do 25. dubna unikátní podívanou Milujete pozorování noční oblohy? Pokud počasí dovolí a bude jasno, nenechte si aktuálně ujít meteorický roj Lyrid. Lyridy 2022 jsou na noční obloze k vidění mezi 16. a 25. dubnem. Jejich aktivita vyvrcholí 22. dubna, kdy budete moci za jednu noc napočítat nejvíce “padajících hvězd”.
Článek
Perseidy 2021 nabídnou jedinečnou podívanou. Pozorování padajících hvězd bude letos nejlepší z 12. na 13. srpna
Perseidy 2021 nabídnou jedinečnou podívanou. Pozorování padajících hvězd bude letos nejlepší z 12. na 13. srpna Těšíte se na to, až budete zase po roce pozorovat padající hvězdy na srpnové noční obloze? V roce 2021 máte jedinečnou možnost. Letos bude na padající hvězdy ze souhvězdí Persea nádherná podívaná. Perseidy totiž nebude svým zářením rušit Měsíc, který bude mít tvar pouze velmi úzkého srpku.
Článek
Noční svítící oblaka jsou v červenci nádhernou podívanou. Pozorování noční oblohy v době letního slunovratu stojí za to
Noční svítící oblaka jsou v červenci nádhernou podívanou. Pozorování noční oblohy v době letního slunovratu stojí za to I v roce 2021 si nenechte ujít jedinečnou podívanou, kterou jsou noční svítící oblaka. Z tohoto atmosférického jevu se můžete těšit v období letního slunovratu. Kdy a kde přesně můžete noční svítící oblaka vidět?
Článek
Květnový superúplněk ve středu 26. května nabídne velkou podívanou. Měsíc dostane načervenalou barvu
Květnový superúplněk ve středu 26. května nabídne velkou podívanou. Měsíc dostane načervenalou barvu Ve středu 26. května v 13 hodin a 15 minut dojde na hvězdné obloze k jedinečnému úkazu. Proběhne květnový superúplněk, který bude pod nadvládou ohnivého Střelce. Energie tohoto úplňku bude velmi silná a můžeme ji pociťovat brzy před tím, než k němu dojde. Čím bude tento superúplněk výjimečný?
Článek
Konjunkce Jupiteru a Saturnu 21. prosince 2020 je vzácným nebeským úkazem. Tato “Betlémská hvězda” se objevuje po 800 letech
Konjunkce Jupiteru a Saturnu 21. prosince 2020 je vzácným nebeským úkazem. Tato “Betlémská hvězda” se objevuje po 800 letech Prosincové noční nebe si pro nás připravilo velkolepou podívanou. Podle astronomů jde o úkaz století. V pondělí 21. prosince navečer si budou úhlově nejblíže planety Jupiter a Saturn. Takto těsnou konjunkci mohli naši předkové na nebi sledovat v roce 1226. Tento prosincový úkaz je navíc v jistém smyslu připomínkou Betlémské hvězdy.
(3) Načíst více