Kategorie Pozorování noční oblohy

Článek
Konjunkce Jupiteru a Saturnu 21. prosince 2020 je vzácným nebeským úkazem. Tato “Betlémská hvězda” se objevuje po 800 letech
Konjunkce Jupiteru a Saturnu 21. prosince 2020 je vzácným nebeským úkazem. Tato “Betlémská hvězda” se objevuje po 800 letech Prosincové noční nebe si pro nás připravilo velkolepou podívanou. Podle astronomů jde o úkaz století. V pondělí 21. prosince navečer si budou úhlově nejblíže planety Jupiter a Saturn. Takto těsnou konjunkci mohli naši předkové na nebi sledovat v roce 1226. Tento prosincový úkaz je navíc v jistém smyslu připomínkou Betlémské hvězdy.
Článek
Modrý Měsíc uvidíme i v Česku. Tento vzácný bude viditelný v noci z 31. října na 1. listopadu 2020
Modrý Měsíc uvidíme i v Česku. Tento vzácný bude viditelný v noci z 31. října na 1. listopadu 2020 Modrý úplněk neboli Modrý Měsíc je poměrně vzácným jevem, který bude v průběhu 21. století ke spatření na noční obloze pouze zhruba 40krát. Modrý Měsíc můžeme pozorovat v noci z 31. října na 1. listopadu 2020, ale paradoxně nebude svítit modře. Proč se mu tedy tak říká?
Článek
Na noční obloze září jedna z nejjasnějších komet za posledních 13 let. Pozorování komety Neowise je velký zážitek
Na noční obloze září jedna z nejjasnějších komet za posledních 13 let. Pozorování komety Neowise je velký zážitek Noční oblohu v současnosti krášlí kometa Neowise, kterou budeme moci vídat zhruba do poloviny srpna. Dobře pozorovatelná bude zejména v týdnu po 12. červenci. Neowise patří k nejjasnějším kometám, které jsme mohli za posledních 13 let na hvězdné obloze spatřit.
Článek
Dubnové noční obloze kraluje meteorický roj Lyridy: Maxima dosáhne v noci z 21. na 22. dubna
Dubnové noční obloze kraluje meteorický roj Lyridy: Maxima dosáhne v noci z 21. na 22. dubna Až se setmí, vyrazte ven pozorovat hvězdnou oblohu. Čeká vás nádherná podívaná. Noční obloze totiž jako každé jaro vévodí meteorický roj Lyridy, který letos svého maxima dosáhne v noci z 21. na 22. dubna. V letošním roce se bude navíc Měsíc nacházet v novu, takže vám v pohledu na Lyridy nebude vůbec nic bránit.