Konjunkce Jupiteru a Saturnu 21. prosince 2020 je vzácným nebeským úkazem. Tato “Betlémská hvězda” se objevuje po 800 letech

Konjunkce Jupiteru a Saturnu 21. prosince 2020 je vzácným nebeským úkazem. Tato “Betlémská hvězda” se objevuje po 800 letech Zdroj: Shutterstock.com

Prosincové noční nebe si pro nás připravilo velkolepou podívanou. Podle astronomů jde o úkaz století. V pondělí 21. prosince navečer si budou úhlově nejblíže planety Jupiter a Saturn. Takto těsnou konjunkci mohli naši předkové na nebi sledovat v roce 1226. Tento prosincový úkaz je navíc v jistém smyslu připomínkou Betlémské hvězdy.

Jupiter se Saturnem spatříte 21. prosince navečer pouhým okem

21. prosince, tedy tři dny před Štědrým dnem, se kolem 17. hodiny navečer podívejte na hvězdnou oblohu. Nízko nad jihozápadním obzorem spatříte ve velmi těsné blízkosti planety Jupiter a Saturn. Abyste tento vzácný nebeský úkaz skutečně viděli, dejte si načas, planety již v 18:30 zapadají.

Odkud je ideální konjunkci Jupiteru a Saturnu 21. prosince sledovat? Vyjeďte do kopců nebo do hor. Když nebudete mít možnost, najděte si alespoň místo, na kterém budete mít odkrytý jihozápadní obzor. Jupiter a Saturn, které bude dělit pouhých 6 stupňů, což je asi jedna pětina měsíčního kotouče, spatříte za jasného počasí pouhým okem. Obě planety i s jejich měsíci však ještě lépe uvidíte dalekohledem, a to jako měsíčně-planetární shluk.

Zdroj: Shutterstock.com Poslední těsná konjunkce Jupiteru a Saturnu byla viditelná v roce 1226

Co astronomický pojem konjunkce vůbec znamená? Maximální přiblížení dvou nebeských těles z pohledu pozorovatele na Zemi. V pondělí 21. prosince 2020 budou od sebe Jupiter a Saturn pouhých 6 úhlových minut. Když budete konjunkci pozorovat dalekohledem, kromě planet se vám v zorném poli ukážou také Jupiterovy měsíce Io, Europa, Ganymedes a Callisto spolu se Saturnovým Titanem, Rheou, Thetys nebo Dione. Takto úhlově blízko si byly Jupiter a Saturn se svými měsíci naposledy v roce 1623 - jelikož se ale tehdy nacházely poblíž Slunce a mizely v jeho záři, jejich těsná konjunkce nebyla pozorovatelná.

Velmi těsnou konjunkci Jupiteru a Saturnu tak mohli lidé ze Země pouhým okem sledovat 4. března roku 1226. Obě planety se od sebe nacházely v úhlové vzdálenosti 1,8 úhlové minuty, šlo tedy ještě o bližší setkání.

Kdy nás čekají další těsné konjunkce Jupiteru a Saturnu? Pokud v roce 2020 těsné přiblížení obou planet propásnete, počkat se musíte na 15. března 2080 nebo až na 24. srpna 2417.

Podle jedné z teorií šlo o Betlémskou hvězdu

Někteří vědci mají za to, že podobná konjunkce Jupiteru a Saturnu se odehrála v roce 7 před naším letopočtem. A právě tehdejší astronomové toto nebeském spojení dvou planet v jednu mohli považovat za Betlémskou hvězdu neboli zjevení, které oznamovalo příchod spasitele. 

O této jedné z teorií o původu Betlémské hvězdy píše na svém webu také Česká astronomická společnost . V roce 7 před naším letopočtem došlo ke konjunkci planet Jupiteru a Saturnu. Tehdy se tyto planety setkaly na vzdálenost jednoho stupně celkem třikrát v průběhu uvedeného roku, a to v květnu, září a prosinci. Ať už konjunkce Jupiteru a Saturnu měla přímou spojitost s Betlémskou hvězdou, nebo nikoliv, v každém případě jde o pěknou symboliku, že se podobného úkazu 21. prosince 2020 dočkáme přesně tři dny před Vánoci.
Autor:
Publikováno: 21. 12. 2020 13:57 Nahlásit obsah