Nestihli jste částečné zatmění Měsíce 16. května v 4:27? Takto probíhalo

Nestihli jste částečné zatmění Měsíce 16. května v 4:27? Takto probíhalo Zdroj: Shutterstock

Kdo chtěl v pondělí 16. května vidět částečné zatmění Měsíce, musel si přivstat. Začátek této unikátní podívané totiž nastal před východem Slunce v 4:27. Pokud jste zaspali nebo jste na částečné zatmění Měsíce zapomněli, můžete jej zhlédnout alespoň ze záznamu. Na sociálních sítích totiž koluje spousta fotek i videí.

Částečné zatmění Měsíce v Česku nastalo v pondělí 16. května v 4:27. Tuto výjimečnou podívanou si nenechala ujít spousta lidí. Při pozorování jim přálo jasné počasí, a tak mohli pozorovat Měsíc, který se zčásti “nořil” do plného zemského stínu.

Úplné zatmění Měsíce spatřili v pondělí 16. května v Evropě například obyvatelé Španělska. Úplné zatmění bylo k vidění také v Portugalsku a na Kanárských ostrovech. Pozorovatelné bylo rovněž z Maroka.

Pokud jste částečné zatmění Měsíce v Česku v pondělí 16. května nestihli, můžete se na něj podívat alespoň ze záznamu. Na sociálních sítích jsou totiž aktuálně k vidění desítky fotografií a videí této unikátní podívané.

A kdy nás v tuzemsku čeká další částečné nebo úplné zatmění Měsíce? Tento jev budete moci pozorovat již v příštím roce. 28. října 2023 se konkrétně můžete těšit na částečné zatmění Měsíce. 

Další částečné zatmění Měsíce bude v Česku pozorovatelné 18. září 2024. Výjimečná událost pak nastane 14. března 2025, kdy nás čeká úplné zatmění Měsíce.

Zdroj: Avcr.cz, Astro.cz, Astro.cz
Autor:
Publikováno: 16. 5. 2022 08:47 Nahlásit obsah