Bramborový zábal na průdušky uleví od bolesti a pomůže s odkašláváním. Tento přírodní lék na kašel používaly už naše babičky

Bramborový zábal na průdušky uleví od bolesti a pomůže s odkašláváním. Tento přírodní lék na kašel používaly už naše babičky Zdroj: Shutterstock.com

Cítíte bolest na průduškách, máte kašel a jste zahlenění? Vedle klasické léčby vyzkoušejte i osvědčené triky našich babiček. Dobře fungujícím přírodním lékem na oslabené průdušky je podle nich teplý bramborový zábal, který si poradí se zánětem a uleví vám od bolesti a zahlenění. Jak tedy bramborový zábal na průdušku připravit?

Na zábal na průdušky potřebujete vařené brambory a bavlněnou plenu

Už naše babičky věděly, že teplý bramborový zábal dokáže zázraky, protože tiší bolest, ulevuje, prohřívá a uklidňuje. Jako doplňková přírodní léčba vám pomůže zejména tehdy, pokud vás trápí zánět průdušek, máte vlhký kašel, jste zahlenění a máte zvýšenou teplotu. Připravit bramborový zábal na průdušky je přitom velmi jednoduché. Jak na to?

Uvařte ve vodě několik brambor ve slupce. Teplé brambory i se slupkou rozmačkejte vidličkou. Rozmačkané brambory zabalte do čisté bavlněné pleny a přiložte je na hrudník. Před přiložením vždy zkontrolujte teplotu brambor, abyste nemocného nepopálili. 

Dejte pozor na teplotu bramborového zábalu na průdušky

Každý člověk vnímá teplo různě. I když se vám může zdát, že má bramborový zábal na průdušky snesitelnou teplotu, druhý člověk tuto teplotu může přijmout jinak. Teplý zábal proto nemocnému nejprve přiložte na zkoušku na ruku, až poté mu bramborový zábal dejte na průdušky.

Tip: Ideální je měřit teplotu brambor přiložením hřbetu ruky po dobu jedné minuty. Pokud brambory nepálí, ale pouze příjemně hřejí, až poté patří na hrudník.

Zdroj: Shutterstock.com Bramborový zábal na průdušky má svá pravidla

Umístění, rozložení a doba působení bramborového zábalu na průdušky má svá pravidla. Rozmačkané teplé brambory rozložte pomocí zábalu tak, aby pokryly celý obvod hrudníku, a to v tloušťce dva centimetry. Bramborový zábal používejte pouze na oblast hrudního koše, ovšem nikoliv na dalších místech těla.

Bramborový zábal na průdušky nechte na hrudníku přiložený zhruba jednu hodinu. Pokud chcete, aby na průduškách držel, překryjte jej ručníkem a zafixujte jej obinadlem.

Jak často teplý bramborový zábal přikládat na hrudník

Bramborový zábal na průdušky přikládejte dle potřeby na hrudník několikrát za den. Důležité je, abyste tento zábal dělali vždy nově, tedy z nových surovin. Mezi jednotlivými zábaly nechte samozřejmě kůži hrudníku vždy odpočinout.

Zdravotní benefity teplého bramborového zábalu na průdušky

Jaké jsou hlavní přednosti teplého bramborového zábalu na průdušky? Uleví vám při zánětu průdušek neboli bronchitidě. Teplo, které svému tělu poskytnete pomocí tohoto zábalu, podporuje prokrvení dýchacích cest, díky čemuž jsou průdušky mnohem lépe zásobeny obrannými látkami. Viry a případně bakterie se tak odplavují ven z těla. 

Teplý bramborový zábal, který funguje jako vlhký zdroj tepla, dále zmírňuje bolest, tlumí kašel, podporuje vykašlávání a eliminuje zahlenění.

Autor:
Publikováno: 20. 1. 2021 12:36 Nahlásit obsah