Perseidy 2021 nabídnou jedinečnou podívanou. Pozorování padajících hvězd bude letos nejlepší z 12. na 13. srpna

Perseidy 2021 nabídnou jedinečnou podívanou. Pozorování padajících hvězd bude letos nejlepší z 12. na 13. srpna Zdroj: Shutterstock

Těšíte se na to, až budete zase po roce pozorovat padající hvězdy na srpnové noční obloze? V roce 2021 máte jedinečnou možnost. Letos bude na padající hvězdy ze souhvězdí Persea nádherná podívaná. Perseidy totiž nebude svým zářením rušit Měsíc, který bude mít tvar pouze velmi úzkého srpku.

Nejvíce padajících hvězd letos napočítáte z 12. na 13. srpna

Perseidy 2021 dosáhnou svého maxima v noci z 12. na 13. srpna. Podle astronomů budete moci v průběhu této noci - zvlášť od půlnoci až do čtvrté hodiny ranní - vidět až 80 padajících hvězd za jednu hodinu. Zhruba dvacítka z nich může být opravdu jasná.

Abyste si tuto nádhernou podívanou mohli plnohodnotně vychutnat, vyberte si k pozorování Perseid místo bez světelného znečištění. Ideálně vyrazte do přírody, která se nachází desítky kilometrů od velkých měst.

Při pozorování Perseid 2021 vás čeká i další podívaná

Pokud budete Perseidy 2021 sledovat v noci ze čtvrtka 12. srpna na pátek 13. srpna, můžete si vychutnat i další hvězdnou podívanou. V podvečer 12. srpna uvidíte nad západním obzorem planetu Venuši. 

Následně se objeví jasný úsek Mléčné dráhy, která se potáhne přes celou oblohu a nalevo od jejího centra se objeví Saturn. Východně od této planety uvidíte také planetu Jupiter.

Perseidům se přezdívá “slzy svatého Vavřince”

Meteorický roj Perseid je každým rokem aktivní již 17. července a z noční oblohy se ztrácí až 24. srpna. Tyto padající hvězdy jsou známy už více než 1750 let. První zmínky o meteorickém roji Perseid totiž pocházejí z 3. století našeho letopočtu v souvislosti s mučednickou smrtí svatého Vavřince.

V minulosti si lidé všimli, že Perseidy jsou nejaktivnější kolem 10. srpna. Jelikož byl svatý Vavřinec umučen v Římské říši 10. srpna roku 258 (a v současné době v tento den Vavřinec slaví svátek), přezdívá se Perseidům také “slzy svatého Vavřince”.

Zdroj: ČTK, ČT24

Autor:
Publikováno: 11. 8. 2021 09:27 Nahlásit obsah