Popraskané rty do krve: Zjistěte příčinu tohoto problému, až poté se pusťte do léčby

Popraskané rty do krve: Zjistěte příčinu tohoto problému, až poté se pusťte do léčby Zdroj: Shutterstock

Trápíte se, že máte popraskané rty do krve? Za bolestivý a nevzhledný stav vašich rtů však nemůže pouze nepříznivé počasí, ale také další faktory. Máme pro vás tipy, jak popraskané rty nejlépe regenerovat a jak tomuto problému pro příště předejít.

Hlavní příčiny popraskaných rtů: Nepřízeň počasí, časté olizování a nedostatečná péče

Za popraskané rty až do krve může v prvé řadě počasí. Rty se často vysouší, šupinatí a praskají vlivem chladného a suchého počasí, ale také vlivem velkého tepla. Další příčinou popraskaných rtů je rovněž časté olizování, neboť jazyk rty zbavuje vlhkosti, což vysušování rtů ještě zhoršuje. Na vině problému je také nedostatečná péče o rty.

Z jakého důvodu jsou rty náchylnější na vysušování, praskání a šupinatění? Je to proto, že na jejich povrchu nenajdete mazové žlázy, jak tomu je na jiných částech lidské pokožky.

Zdroj: Shutterstock Za popraskané rty může i nesprávná výživa a nedostatečný pitný režim

Za to, že jste náchylnější k popraskaným a vysušeným rtům, může také nesprávná životospráva. Na vině mohou být vaše stravovací návyky, kdy ve stravě chybí zejména zinek, železo a vitaminy skupiny B. 

K popraskaným rtům dochází také tehdy, pokud přijímáte málo tekutin. Suché a popraskané rty jsou totiž známkou dehydratace. Za tento problém může rovněž užívání některých léků, ovšem může jít také o příznak některé vážnější choroby (například cukrovky nebo Crohnovy choroby).

Léčbu popraskaných rtů vyřešte zejména vnitřně

Trápí vás popraskané rty? Do jejich léčby se pusťte zejména s důrazem na to, co jíte a pijete. V průběhu každého dne vypijte ideálně dva litry čisté neperlivé vody. Jezte potraviny bohaté na vitaminy skupiny B, zinek a železo. Rtům zkuste v jejich regeneraci pomoci také speciálními doplňky stravy.

Zdroj: Shutterstock O své rty pečujte speciální kosmetikou

Na popraskané rty nanášejte každé dvě hodiny pečující a nedráždivý balzám na rty. Regeneraci vašich rtů podpoří také klasická bílá vazelína, bambucké máslo, konopný olej nebo ricinový olej. Své rty si nezapomeňte ošetřit i těsně před spaním a na noc si v ložnici zapněte zvlhčovač vzduchu.

Co je rovněž důležité: své rty si přestaňte kousat a lízat, neboť by se váš problém mohl ještě zhoršit. Také se vyvarujte toho, abyste v puse měli jakékoliv kovové předměty (například kancelářské sponky či šperky), které by mohly vaše citlivé rty ještě víc podráždit.

Pokud budete výše uvedený postup dodržovat, své suché a popraskané rty zregenerujete již za dva až tři týdny.

Zdroj: Aad.org, Healthline.com

Autor:
Publikováno: 14. 10. 2021 09:42 Nahlásit obsah