Kometa Nišimura nabízí jedinečnou podívanou. Nad Českem se objeví za dalších 489 let

Kometa Nišimura nabízí jedinečnou podívanou. Nad Českem se objeví za dalších 489 let Zdroj: Shutterstock

Pozorujete rádi hvězdnou oblohu? V tom případě si nenechte ujít jedinečný zážitek, který se bude opakovat až za dalších 489 let. Nad Českem je totiž aktuálně viditelná zelená kometa Nišimura. Kde a kdy ji sledovat, aby vám její krása rozhodně neunikla?

Průlet komety 2023: Nišimuru si vychutnáte do 18. září

Kolem planety Země právě prolétá zelená kometa Nišimura, která byla objevena teprve v polovině letošního srpna. Tuto nazelenalou vlasatici označenou jako C/2023 P1 poprvé spatřil vesmírný fotograf Hideo Nišimura z Japonska, a to pomocí běžného fotoaparátu Canon DSLR s teleobjektivem. Právě po svém objeviteli dostala zářijová kometa 2023 své jméno.

Kometa Nišimura je aktuálně k vidění na severní polokouli, odkud ji můžeme pozorovat do 18. září 2023. Jde opravdu o jedinečný okamžik, na který si zkuste rozhodně udělat čas. Nišimura se totiž k planetě Zemi vrátí až za dalších 489 let.

Pro kometu Nišimura je typická nazelenalá záře

Vlasatice Nišimura se k planetě Zemi dostala pouhý měsíc poté, co byla objevena. Co je pro tuto kometu charakteristické? Jednoznačně nazelenalá záře s dlouhým ohonem. Nišimura patří k periodickým kometám, které se pravidelně vrací ke Slunci. Tato kometa se přiblížila k planetě zemi nejblíže v úterý 12. září 2023, kdy se nacházela ve vzdálenosti 125 milionů kilometrů od zemského povrchu.

Jak se kometa přibližuje Slunci (přísluním proletí 17. září), je stále jasnější a stává se tak snadnějším cílem pro fotografování. Dnes ráno jsem byl úspěšný ze Zahradného na Slovensku, kde se kometa objevila proti trochu zatažené obloze. Její chvost byl tak výrazný, že i v dalekohledu na dvorku jsem si ho mohl vychutnat téměř v celém zorném poli. Bohužel, kometa je každé další ráno hůře pozorovatelná, takže jsem opravdu šťastný, že se mi podařilo alespoň jednou tuto krásku vidět,” napsal na Instagramu pod pořízený snímek komety Nišimura český fotograf Petr Horálek.

Zdroj: Shutterstock Jak, kde a kdy pozorovat kometu Nišimura?

Jak radí server Space.com, chcete-li si užít sledování komety Nišimura, sledujte hvězdnou oblohu těsně před svítáním a dívejte se směrem na východ. Pomoci vám v tomto ohledu může také chytrá aplikace na pozorování hvězdné oblohy, kterou si stáhněte do svého telefonu.

V dalším kroku si najděte místo, kde budete moci sledovat hvězdnou oblohu bez světelného smogu. Velmi důležité pro úspěšné sledování komety Nišimura je samozřejmě i jasná obloha bez oblačnosti. Jestliže nebudete moci kometu Nišimura spatřit pouhým okem, mějte po ruce dalekohled. “Prostřednictvím dalekohledu nebo malých až středně velkých dalekohledů očekávejte, že uvidíte rozmazanou, nazelenalou kouli, ale s výkonnější optikou byste měli být schopni rozlišit ohon komety,” dodává specializovaný server Space.com.

Zdroj: Space.com, Earthsky.org

Autor:
Publikováno: 14. 9. 2023 09:37 Nahlásit obsah