Květnový superúplněk ve středu 26. května nabídne velkou podívanou. Měsíc dostane načervenalou barvu

Květnový superúplněk ve středu 26. května nabídne velkou podívanou. Měsíc dostane načervenalou barvu Zdroj: Unsplash

Ve středu 26. května v 13 hodin a 15 minut dojde na hvězdné obloze k jedinečnému úkazu. Proběhne květnový superúplněk, který bude pod nadvládou ohnivého Střelce. Energie tohoto úplňku bude velmi silná a můžeme ji pociťovat brzy před tím, než k němu dojde. Čím bude tento superúplněk výjimečný?

Kochejte se největší úplňkem roku 2021

Květnový úplněk, ke kterému dojde ve středu 26. května v 13 hodin a 15 minut středoevropského času, je největším úplňkem roku 2021. V našich zeměpisných šířkách si jej ale plně nevychutnáme. V tuto odpolední dobu superúplněk neuvidíme, protože se bude nacházet pod obzorem.

Pokud však nechcete přijít o největší úplněk letošního roku, natočte si na středu 26. května budík na 4. hodinu ráno a kochejte se z Měsíce při jeho západu. Přiblíží se totiž k naší planetě Zemi na 357 303 kilometrů, což je ještě o 90 kilometrů méně než v případě předchozího dubnového úplňku.

Zdroj: Unsplash Superúplněk bude mít načervenalý odstín

Květnový superúplněk bude oproti běžným úplňkům mnohem blíže k Zemi. Přijde vám větší zhruba o 15 procent nežli obvykle. Z mimořádně velkého Měsíce se můžete těšit ve středu 26. května také ve večerních a nočních hodinách. Snad však počasí dovolí, abyste jej mohli sledovat v celé jeho kráse. 

Zejména při východu Měsíce 26. května večer bude mít květnový superúplněk nádherný červený odstín. Z jakého důvodu? Dojde k zeslabení jeho svitu nízko nad obzorem zemskou atmosférou. Podobný úkaz se na nebi odehrává například při západu Slunce, které postupně slábne a červená, až zmizí za obzorem.

Zdroj: Unsplash V Oceánii, na východě Asie nebo na západě USA bude vidět úplné zatmění Měsíce

Květnový superúplněk provází další výjimečný jev, a to úplné zatmění Měsíce, ke kterému ve středu 26. května dojde v průběhu dne a který potrvá 14 a půl minuty. Tento jev však nebude viditelný v našich zeměpisných šířkách, užijí si jej lidé v Oceánii, na východě Asie nebo na západě USA.

Úplnému zatmění Měsíce se rovněž přezdívá krvavý úplněk. Je to proto, že v průběhu úplného zatmění Měsíc postupuje zemským stínem, čímž dostává výrazné červené zabarvení. I když tedy v Česku 26. května úplné zatmění Měsíce neuvidíme, na citlivější jedince může tento nebeský jev velmi intenzivně zapůsobit. Pravděpodobně pocítí zvláštní neklid a napětí.

Zdroj: In-pocasi.cz

Autor:
Publikováno: 25. 5. 2021 10:14 Nahlásit obsah