Princezna Diana zemřela před 25 lety při autonehodě. V Paříži má vlastní náměstí poblíž místa, kde došlo k osudové havárii

Princezna Diana zemřela před 25 lety při autonehodě. V Paříži má vlastní náměstí poblíž místa, kde došlo k osudové havárii Zdroj: Shutterstock

Ve středu 31. srpna 2022 uplynulo 25 let od smrti princezny Diany. Královna lidských srdcí zemřela 31. srpna 1997 při autonehodě v tunelu u pařížského mostu Alma. Smrt princezny Diany si aktuálně po čtvrtstoletí připomínají lidé po celém světě. Dianě zapalují svíčky, píšou vzkazy, vystavují její fotky a vzpomínají i na její charitativní činnost.

Smrt princezny Diany: Co se 31. srpna 1997 stalo

Jak Diana Spencer před 25 lety zemřela? Se svým tehdejším přítelem, egyptským podnikatelem Dodim al-Fayedem a řidičem Henri Paulem se snažila v luxusním mercedesu uniknout skupině paparazziů, kteří je pronásledovali na motorkách. Automobil s Dianou a dvěma muži však bohužel narazil ve vysoké rychlosti 120 kilometrů za hodinu do sloupu uvnitř dálničního tunelu nedaleko pařížského mostu Alma. 

Princezna měla po nechodě prořízlou plicní tepnu, srdce se jí při nárazu přesunulo z levé strany hrudníku na pravou a utrpěla vážná vnitřní zranění. Po převozu do nemocnice bohužel následkům tragické havárie podlehla. Její přítel Dodi al-Fayed a řidič Henri Paul zemřeli bezprostředně po nehodě na místě.

Place Diana neboli Dianino náměstí v Paříži jako uctění památky britské princezny

Na počest památky britské princezny Diany získalo v roce 2019 náměstí, které se nachází v pařížském 16. obvodu nad tunelem u mostu Alma, nové jméno Place Diana neboli Dianino náměstí. Na tomto náměstí najdeme sochu Plamen svobody z roku 1989, která je replikou pochodně slavné newyorské Sochy svobody.

Po Dianině smrti v roce 1997 se Plamen svobody stal neoficiálním Dianiným pomníkem a lidé u něj na královnu lidských srdcí s láskou vzpomínají. Zvlášť nyní, u příležitosti 25 let od smrti princezny Diany, sem lidé pokládají čerstvé květiny, píšou vzkazy, umisťují fotky, zapalují svíčky nebo zamykají zámky. Na tomto místě je více než patrné, že princezna Diana nezemřela, ale v srdcích ostatních žije dál. 

Odkaz Diany Spencer žije dál

Odkazu Diany Spencer, která vedla například kampaň za zákaz nášlapných min, veřejně mluvila o duševních nemocech a AIDS, cestovala světem a podporovala chudé a také se snažila pomáhat lidem v těžkých životních situacích, si dodnes váží lidé z celého světa. Tato žena zůstává také vzorem pro své dva syny Williama a Harryho, kteří i nadále nesou odchod své mámy velmi těžce.

Zdroj: Time.com, iDnes.cz, Wikipedia.org, Novinky.cz

Autor:
Publikováno: 31. 8. 2022 14:27 Nahlásit obsah