Prodlužte život řezaným květinám. Vydrží déle díky sladké limonádě i vařící vodě

Prodlužte život řezaným květinám. Vydrží déle díky sladké limonádě i vařící vodě Zdroj: Shutterstock.com

Snad každá žena je ráda, když jí někdo věnuje kytici řezaných květin. Ať už jste dostala nádherný pugét k Valentýnu nebo k narozeninám, určitě se budete chtít z jeho krásy těšit co nejdéle. Jakými způsoby tedy řezaným květinám prodloužíte život?

Floristické triky, jak zachovat krásu řezaných květin

Jistě jste si všimla toho, že když dostanete řezané květiny, jejich krása uvadá a odkvétá už po několika dnech. A to je velká škoda. Zkuste pomocí několika floristických triků minimalizovat množení bakterií ve váze s vodou. Navíc řezaným květinám dodejte výživu, která jim zajistí delší život.

Seříznutí stonků je základ

Co musíte nejprve udělat, když dostanete k Valentýnu, svátku či narozeninám nádherný pugét? Vezměte si ostrý nůž a jednotlivé stonky květin seřežte zhruba 2,5 centimetru od konce, a to v úhlu 45 stupňů. Tyto stonky ideálně odřízněte pod vodou (například v kuchyňském dřezu naplněném vodou). Zabráníte tak tomu, aby se do žil stonku dostal vzduch, který by výrazně zkrátil životnost řezaných květin.

Ze stonků dále odstraňte všechny listy, které by byly jinak ponořené ve vodě. Snížíte tím případný rozvoj hnilobných procesů. Následně květiny dejte do vázy s vodou, která má pokojovou teplotu. Tuto vodu vyměňujte každý den. Aby vám kytice řezaných květin vydržela déle, nechte ji stát v chladnější místnosti. Dbejte na to, aby na ni nesvítilo sluníčko, ani nebyla v průvanu.

Zdroj: Shutterstock.com Tip: Čerstvě uřezané konce růží či hortenzií přelijte vařící vodou

Jestliže jste dostala řezané růže nebo hortenzie, jejich krásu prodloužíte i tak, když jejich čerstvě seříznutou část stonku přelijete velmi rychle vařící vodou. Poté tyto vznešené rostliny vložte do vázy s vodou.

Co přidávat květinám do vázy, aby déle vydržely

Jakmile už máte řezané květiny ve váze s vodou, dopřejte jim také speciální výživu, díky které si svou krásu udrží co nejdéle. Kromě výživy se zaměřte také na dezinfekci vody, díky čemuž omezíte množení bakterií. Co vše tedy můžete pro krásu řezaných rostlin udělat?

1. Do vázy přilijte jeden decilitr slazené limonády

Do vázy s čistou vodou, v níž máte řezané květiny, přilijte jeden decilitr slazené limonády typu Sprite nebo 7Up. Cukr obsažený v limonádě rostliny vyživí a rovněž zajistí, aby déle vydržely. Místo sladké limonády můžete do vody přidat také jednu kostku cukru.

Zdroj: Shutterstock.com 2. Dejte do vody několik kapek vodky nebo jednu měděnou minci

Aby byla voda, do níž jste dala řezané květiny, dokonale čistá, přidejte do ní několik kapek vodky. Právě vodka zabraňuje množení bakterií i tvorbě hnilobných procesů. Nadměrnému množení bakterií ve vodě brání i měděná mince, která má navíc schopnost vodu okysličovat.

Tip: Kromě vodky či měděné mince zkuste vodu, v níž máte květiny, dezinfikovat také dvěma polévkovými lžícemi jablečného octa. Životnost řezaných rostlin prodlouží také jeden rozdrcený aspirin.

Co byste měla dále vědět, chcete-li se z řezaných květin těšit co nejdéle

  • Narcisy nedávejte do vázy spolu s dalšími květinami. Tyto žluté rostliny vylučují látky, které „zabíjejí“ další květiny umístěné ve stejné váze.
  • Řezané květiny mějte umístěné co nejdále od ovoce. Taková jablka či banány uvolňují ethylen, který způsobuje zrání. Tato plynná sloučenina by stejným způsobem zapůsobila i na řezané květiny, a to zejména růže.
  • Abyste zabránila rychlému vadnutí tulipánů, před tím, než je dáte do vázy, jejich stonky na několika místech propíchněte jehlou.
Autor:
Publikováno: 12. 2. 2020 14:25 Nahlásit obsah