Největší houba v ČR: Je houbařské štěstí, když ji najdete i jednou za život

Největší houba v ČR: Je houbařské štěstí, když ji najdete i jednou za život Zdroj: Shutterstock

Víte, jaká je největší houba v ČR? Napovíme vám, že jde o druh jedlé houby, jejíž chuť mnozí přirovnávají ke kombinaci eidamu a žampionu. Navíc najít největší houbu Česka i jednou za život je velkým houbařským štěstím. Že stále neznáte odpověď? Jde o vatovce obrovského, jehož plodnice mohou vážit až 20 kilogramů.

Vatovec obrovský neboli pýchavka: Největší houba Česka

Vatovec obrovský (Langermannia gigantea), lidově zvaný pýchavka, patří v Česku mezi rekordmany. Jde totiž o největší houbu v ČR, na kterou můžete s velkým štěstím od června do září narazit na loukách nebo pastvinách. Najít opravdu velkého vatovce obrovského, ze kterého jsou nejlepší řízky, je houbařský sen. Někomu se to povede jednou za život, někomu však vůbec.

Pýchavky vzácně dorůstají do průměru 150 centimetrů

Největší houba Česka, vatovec obrovský, má plodnice nepravidelného kulovitého tvaru, které zpravidla dorůstají do průměru 10 až 70 centimetrů. V opravdu vzácných případech však můžete narazit na pýchavku o průměru až 150 centimetrů a váze až 20 kilogramů.

Nesbírejte však staré plodnice! Nalezenou pýchavku si vezměte domů pouze tehdy, když má slupka její plodnice bílou až okrovou barvu a dužina uvnitř je pružná a bílá. Právě v tomto stavu jev pýchavka jedlá. Vatovcům s kaštanově hnědavou barvou slupky a žlutou až olivovou barvou dužniny se už vyhněte.

Zdroj: Shutterstock Největší pýchavka: Rekordman mezi českými houbami vážil 20,8 kg

Zajímá vás, jaká největší houba byla kdy nalezena v Česku? Jednalo se o vatovec obrovský, který byl v roce 1955 sklizen přímo v Liberci v jedné ze zahrad. Tato největší houba v ČR měla na výšku 46 centimetrů, vážila 20,8 kilogramů a její obvod byl 212 centimetrů.

Tipy, jak zpracovat největší houbu Česka v kuchyni

Dužina vatovce obrovského je velmi chutná. Zkušení houbaři ji přirovnávají ke kombinaci eidamu a žampionu. Někomu chuť pýchavky obrovské připomíná tavený sýr nebo tofu.

Zdroj: Shutterstock Jakým způsobem tuto největší houbu v ČR zpracovat v kuchyni? Oloupejte její slupku, nakrájejte na 1 centimetr silné plátky, obalte v trojobalu a smažte na rozpáleném oleji z obou stran jako klasické řízky.

Jaké další recepty z vatovce si můžete ještě připravit? Například smažený vatovec obalený v pivním těstíčku. Dužinu vatovce zkuste upravit také na způsob guláše nebo si udělat delikátní pýchavkový mozeček (tedy kombinaci dužiny s vatovce, smažené cibulky, vejce a soli).

Zdroj: Cuni.cz, Wikipedia.org, iReceptar.cz, Receptyonline.cz

Autor:
Publikováno: 13. 9. 2022 10:27 Nahlásit obsah