Kam na houby? Mapa Českého hydrometeorologického ústavu vám zaručeně odpoví

Kam na houby? Mapa Českého hydrometeorologického ústavu vám zaručeně odpoví Zdroj: Shutterstock

Chtěli byste si také nasbírat plný košík, ale nevíte, kam na houby? Nahlédněte do houbové mapy Českého hydrometeorologického ústavu, která je pravidelně aktualizovaná. Tato mapa vám vždy napoví, v jakým místech Česka houby rostou zrovna nejvíce. Kde přesně houbovou mapu najdete a jak s ní pracovat?

Český hydrometeorologický ústav si letos pro houbaře nachystal opravdovou lahůdku. Začal zveřejňovat “houbovou” mapu, ze které můžete velmi jednoduše vyčíst, kde zrovna rostou a kam se vyplatí zajet na houby.

Na mapě, kterou najdete na oficiálních webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu, se k aktuálnímu datu dozvíte vždy pravděpodobnost růstu hub, která se odvíjí od předchozího nasycení půdy a teploty vzduchu. V houbové mapě České republiky rozdělené do krajů a okresů je velká pravděpodobnost růstu hub znázorněna zeleně, střední žlutě a malá oranžově až červeně.

Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech (index API30) v kombinaci s průměrnými teplotami posledních 7 dní,” vysvětluje na oficiálním webu Český hydrometeorologický ústav, jakým způsobem svou houbovou mapu počítá.

Zdroj: Shutterstock Pro růst hub je přitom nejdůležitější tzv. vodní bilance. Tedy rozdíl mezi tím, co naprší a co se vypaří. Velmi podstatná je také průměrná teplota vzduchu. Obecně platí, že houby nejčastěji rostou 10 dnů po vydatných deštích a následném teplém počasí.

Kam na houby začátkem září 2022?

Houbová mapa Českého hydrometeorologického ústavu, která byla aktualizovaná k 4. září 2022, ukazuje, že houby aktuálně rostou nejvíce na pomezí Středočeského kraje, Jihočeského kraje a Kraje Vysočina. Při houbaření budete úspěšní rovněž v Moravskoslezském kraji, v severní části okresu Znojmo, v okresu Jeseník, ve východní části okresu Český Krumlov, na jihu okresu Klatovy, na Náchodsku a Trutnovsku a také na severu okresu Liberec.

Zdroj: Info.chmi.cz
Autor:
Publikováno: 6. 9. 2022 10:11 Nahlásit obsah