Desetiletá holčička má nezkrotitelné vlasy. Tento vzácný syndrom měl i Albert Einstein

Desetiletá holčička má nezkrotitelné vlasy. Tento vzácný syndrom měl i Albert Einstein Zdroj: Instagram.com @shilahmadison

Nikdy byste neměli dát na první dojem. V případě desetileté Shilah Madison Calvert-Yin z australského Melbourne to platí dvojnásob. Tato holčička na první pohled působí dojmem, že se nerada češe. Trpí však syndromem neučesatelných vlasů, což je vrozená vada, kterou má v současnosti pouze sto lidí na světě.

Syndromem neučesatelných vlasů trpěl i Albert Einstein

Když má Shilah na hlavě čepici, vypadá jako úplně normální holčička. Když si však čepici sundá, všechny překvapí její absolutně nezkrotitelné háro. Zvlášť její spolužáci se jí posmívají, že vypadá jako po zásahu elektřinou. Neznámí lidé si zase myslí, že za její rozcuchané a objemné vlasy může skutečnost, že se nerada češe nebo že se o ni rodiče nestarají.

Pravdou ovšem je, že desetiletá holčička má vrozenou vadu, a to tzv. syndrom neučesatelných vlasů. Tomuto genetickému onemocnění se přezdívá také Einsteinův syndrom, protože jím trpěl také Albert Einstein. Podle britského listu Metro má v současnosti syndrom neučesatelných vlasů zhruba stovka lidí na světě.

Stav vlasů se s dospíváním zlepšuje

Jaká je podstata tohoto onemocnění? Syndrom neučesatelných vlasů se objevuje u dětí již v jejich raném věku, kdy jim začínají růst první vlásky. Děti s tímto syndromem mají zpravidla světle blonďaté až stříbrné vlasy. Einsteinův syndrom přitom mění tvar vlasových folikul, odkud následně vyrůstají vlasy.

Právě proto jsou kadeře následně nezkrotné a velmi slabé. Někomu mohou připomínat rozcuchanou slámu. Vědci zatím neznají vysvětlení, ale tento stav vlasů se s dospíváním a dospělostí výrazně zlepšuje.

Desetiletá Shilah má teď své vlasy moc ráda

Když byla Shilah mladší, byla velmi smutná z toho, že se jí děti kvůli vlasům smějí. Chtěla dokonce od rodičů, aby ji ostříhali na krátko. V současné době si myslí, že mít tak objemné vlasy je někdy otravné. Na druhou stranu je ráda, že je výjimečná. 

“Není přece nic špatného na tom být odlišná. Mně osobně se teď moje vlasy moc líbí. Ale zároveň je někdy nenávidím, zvlášť když je vítr,” říká desetiletá dívenka s nezkrotnými kadeři.

Shilah má dokonce instagramový účet, na kterém můžete obdivovat její překrásné háro. Svými fotkami podporuje také ostatní děti, aby se nestyděly za své odlišnosti, a byly na ně naopak hrdé.

Autor:
Publikováno: 14. 12. 2020 10:13 Nahlásit obsah