Návrat dětí do škol 18. listopadu: Týká se žáků přípravných, 1. a 2. tříd základních škol a všech tříd speciálních škol

Návrat dětí do škol 18. listopadu: Týká se žáků přípravných, 1. a 2. tříd základních škol a všech tříd speciálních škol Zdroj: Shutterstock.com

Český ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci ve středu 11. listopadu uvedl pozitivní zprávu určenou pro všechny prvňáčky, druháčky, žáky přípravných tříd i žáky všech tříd speciálních škol. Tyto děti se podle jeho slov budou moci vrátit ve středu 18. listopadu zpátky do lavic.

Návrat dětí do škol od 18. listopadu doprovází přísnější hygienická opatření. Po celou dobu svého pobytu ve škole budou mít děti nasazené roušky. Rovněž se budou muset přiobléci. Podle ministra školství Plagy se totiž bude ve třídách více větrat. 

“Ukazuje se, že pro eliminaci rizika šíření je klíčové větrání a výměna vzduchu. Budeme tedy dávat ještě větší apel na větrání, a to i během výuky,” řekl Plaga s tím, že více větrat by se mělo nejen ve třídách, ale i v družině nebo jídelně. Dále dodal, že bude ve školách i nadále platit zákaz tělocviku a zpěvu během hudební výchovy.

Do provozu základních (popř. speciálních) škol se vrátí rovněž školní jídelny a družiny. V každém případě se děti nebudou muset rozdělovat do menších skupin tak, jako tomu bylo na jaře. Do lavic se tedy vrátí celé třídy. Ministr školství Robert Plaga však upozornil, že děti z různých tříd by se mezi sebou neměly míchat a neměly by se samozřejmě ani potkávat na chodbách.

Zdroj: Shutterstock.com Návrat děti do škol potvrdil i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podle něj je termín 18. listopadu pro žáky přípravných tříd, 1. tříd a 2. tříd základních škol a všech tříd speciálních škol definitivní a neměl by se měnit. Říká, že jej nepozmění ani páteční zasedání zdravotnické komise.

Jak to bylo vůbec se zavíráním škol, jež bylo v kompetenci ministerstva zdravotnictví? Vzhledem k nepříznivému vývoji epidemiologické situace se koncem září v Česku nejprve zavřely vysoké školy. 5. října to pak byly střední školy a 14. října základní školy. Školáci se měli původně vrátit do lavic 2. listopadu, jenže v tento termín zavřely všechny speciální školy. Pro děti předškolního věku tak zůstaly otevřené pouze mateřinky.

Autor:
Publikováno: 11. 11. 2020 16:05 Nahlásit obsah