5 věcí, které byste měly udělat, když máte zánět močového měchýře

5 věcí, které byste měly udělat, když máte zánět močového měchýře Zdroj: Shutterstock

Infekce močových cest je běžné onemocnění a výzkumy dokonce odhadují, že téměř 60 % všech žen tuto infekci alespoň jednou za život již mělo. Toto onemocnění však postihuje miliony lidí na celém světě i v řadách mužů.

I když infekce močových cest napadá muže i ženy, mnohem častěji se vyskytuje u žen a to je také důvod, proč by se každá žena měla naučit, jak tomuto opravdu velmi nepříjemnému onemocnění zabránit, jak jej odhalit a také jak si při něm pomoci.

Infekce močových cest patří mezi jedno z nejvíce nepříjemných onemocnění, avšak není obvykle nijak nebezpečná. Dá se dokonce i vyléčit v klidu domova, je pouze zapotřebí do těla dostat ty správné látky.

Co je to IMC

Infekce močových cest neboli IMC je onemocnění, které bývá vyvoláno bakterií E. Coli, která se v našem těle vyskytuje naprosto běžně. Je to pro člověka prospěšná a dokonce i nezbytná bakterie, která udržuje naše střeva v pořádku.

Jenže pokud se tato bakterie dostane do našeho močového ústrojí, nadělá zde pěknou neplechu. Když totiž nedodržujeme pitný režim, náš močový měchýř není dostatečně proplachován a bakterie se zde začnou usazovat a množit.

Když toto onemocnění podceníme, může se infekce přenést až do ledvin a způsobit velmi vážnou infekci ledvin.

Zdroj: Shutterstock

Jak můžeme onemocnět IMC

Infekce močových cest je běžnější u žen než u mužů, protože močová trubice žen je mnohem častěji vystavena choroboplodným zárodkům a zároveň k nim bývá mnohem náchylnější. Nejčastěji IMC propuká, když se některé bakterie, které jsou v tlustém střevě, přes konečník dostanou až do močové trubice a začnou se zde množit. Tato situace je zcela běžná, může nastat při každodenní činnosti, kterou provádíme na toaletě, také při nošení těsných kalhot či tang.

Dokonce je také prokázáno, že IMC je možné onemocnět i při sexu, protože je zde velká pravděpodobnost, že se cizí bakterie (bakterie našeho partnera) dostaly do naší močové trubice.

Jak si proti IMC pomoci

Pijte vodu

Prvním krokem, když vás toto nepříjemné onemocnění navštíví, je dostatečné pití vody - hodně, hodně vody! Měly byste vypít až 8 vysokých sklenic vody v průběhu celého dne. Čím více toho vypijete, tím lépe vám bude, protože tím pomůžete tělu bakterie vyloučit ven.

Jezte citrusy

Spousta lidí vám poradí, abyste si daly brusinkový džus, ovšem ve skutečnosti vám mnohem více pomohou citrusové plody. Obsahují totiž velké množství vitamínu C, který je známý také jako kyselina askorbová. Tato kyselina je skvělá proti infekci močových cest, protože vaše moč bude poté méně kyselá a také dokáže zpomalit růst bakterií.  Na druhou stranu byste si měly dát pozor, abyste citrusových plodu nekonzumovaly až příliš. To by totiž mohlo naopak močový měchýř podráždit.

Vyhněte se některým nápojům

Pokud trpíte IMC, měly byste co nejdříve odhalit, co pro vaše tělo není úplně vhodné. Často totiž pomůže, když člověk ze svého jídelníčku v průběhu léčby vyřadí kávu a některé druhy čajů – prostě cokoliv, kde se vyskytuje kofein. Dále také alkohol, močový měchýř dráždí a bolest při močení jen zvyšuje.

Zdroj: Shutterstock Choďte často na toaletu

Ačkoliv je to opravdu nepříjemné, pro naprosté vyléčení je to nezbytné. Je nutné při každém sebemenším nutkání si na toaletu opravdu odskočit a snažit se močový měchýř vyprázdnit co nejvíce. Častým močením totiž ze svého těla všechny bakterie rychleji vyloučíte.

Pijte brusinky, ale s mírou

Brusinkový džus a brusinkové tabletky jsou ty nejvíce vychvalované prostředky, které vám v boji proti IMC pomohou. Někteří lidé také uvádějí, že antioxidanty a vitamíny, které jsou v neslazené brusinkové šťávě obsaženy, přispějí k vyléčení tohoto onemocnění, bohužel výzkumy na toto téma jsou zatím neprůkazné.

Určitě tím ale nic nezkazíte, je však důležité si dát pozor, že pijete opravdu neslazený brusinkový džus, protože většina lidí si naivně koupí brusinkový džus v supermarketech, ve kterém je plno cukru a jak jistě dobře víte, cukrem jen k přemnožení bakterií pomáháte a váš stav bude mnohem horší než na začátku.

Léčit infekci močových cest z domu lze jen opravdu v případě, že vaše onemocnění je teprve na začátku a příznaky jsou jen mírné. Pokud však příznaky přetrvávají a váš stav se horší, s návštěvou lékaře určitě neotálejte.

Autor:
Publikováno: 17. 1. 2022 14:32 Nahlásit obsah