Chlapce na Olomoucku uštkla zmije do krku. Matka jed vysála

Chlapce na Olomoucku uštkla zmije do krku. Matka jed vysála Zdroj: Shutterstock

V chatové oblasti poblíž Olomouce uštkla malého chlapce do krku zmije. Dítě díky duchapřítomnému zásahu matky, která jed vysála, a následně díky zdravotníkům přežilo. Za posledních několik dnů jde v Česku o druhý případ, kdy na dítě zaútočila zmije.

Zmije chlapce uštkla, když ji pozoroval na zahradě

Ani ne desetiletý chlapec si se svou rodinou v neděli 11. července užíval letní prázdniny v chatové oblasti nedaleko Olomouce. Jak informoval Olomoucký deník, zmije se měla nejdříve nacházet v bazénu, kde se zřejmě během veder chladila. Když lidé hada z bazénu dostali, zmije na chlapce zaútočila, když ji názorně pozoroval.

Školáka tento jedovatý had uštknul do krku. Jeho maminka, která všemu přihlížela, svému synovi okamžitě poskytla první pomoc a snažila se hadí jed vysát.

“Chlapec, kterého had uštknul do oblasti krku, byl ve stabilním stavu a letecky byl transportován do nemocnice. Vzhledem k místu poranění došlo snad i na vysávání krve v oblasti uštknutí, co se dle současných standardů již nedoporučuje. Dítě mělo lehký otok v oblasti uštknutí, ale mohlo to být po vysávání krve, zduření tkáně,” informovala mluvčí olomouckých záchranářů Lucie Mikisková.

Zmije zaútočila na malé dítě za červenec již po druhé

S ohledem na to, že lokalita, kde zmije chlapce uštkla, je hůře dostupná, přiletěl na místo vrtulník. V současnosti je školák hospitalizován na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Lékaři mu však nemuseli podat antisérum, protože jeho stav naštěstí nebyl tak vážný.

Zdroj: Shutterstock Událost z Olomoucka je za posledních několik dní druhým případem, kdy malé dítě v Česku uštkla zmije. Ten první se stal v úterý 6. července na Broumovsku. Malému chlapci, na kterého zaútočila zmije, museli zdravotníci dopravit antisérum vrtulníkem z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

První pomoc při uštknutí zmijí

Znehybněte končetinu, do které zmije člověka uštkla.

Zajistěte, aby byl uštknutý člověk co nejvíc v klidu a nehýbal se. Tím zabráníte, že jed bude v těle tolik cirkulovat.

Nepanikařte a snažte se uklidnit také člověka, kterého uštkla zmije.

Postiženou končetinu nezaškrcujte, nerozřezávejte, nevysávejte ani nevyplachujte.

Uštknutého člověka přeneste co nejrychleji do auta a odvezte do nemocnice. Případně zavolejte zdravotní záchrannou službu.

Zdroj: Olomoucký deník, CNN Prima News, Mojeambulance.cz

Autor:
Publikováno: 16. 7. 2021 10:56 Nahlásit obsah