Chrápe váš partner? Zbavte ho to jednou provždy

Chrápe váš partner? Zbavte ho to jednou provždy Zdroj: Shutterstock

Chrápání postihuje ženy a muže bez ohledu na věk. Máte také partnera, který chrápe, jako když řeže dříví? Jistě pak souhlasíte s tím, že jeho chrápání rozhodně neprospívá vašemu vztahu. Nejste v tom ale sami. Spousta takto „postižených“ lidí raději volí oddělené ložnice. Některé dokonce jejich chrápající partner dožene až k rozchodu.

Chrápání způsobuje problém v každém třetím vztahu

Máte doma partnera, který nadměrně chrápe? Jeho závažné chrápání pak výrazně narušuje váš spánek. Pokud s ním sdílíte jedno lůžko, ráno se budíte nevyspalí a se špatnou náladou. Navíc máte na svého partnera vztek, že jste se zase vůbec nevyspali.

Ač máte jinak svého partnera rádi, jeho chrápání, které u vás z dlouhodobého hlediska vyústilo ve spánkovou deprivaci, znamená pro váš vzájemný vztah obrovský problém. Nejste ovšem jedni z miliónu. Podle organizace National Sleep Foundation poruchy spánku způsobují problémy až ve 33 procentech partnerských vztazích.

Odborníci z National Sleep Foundation poukazují na to, že právě chrápání je častou příčinou hádek a podrážděnosti ve vztahu. Ne že by byli lidé, kteří mají chrápajícího partnera, netolerantní, nedostatek kvalitního spánku se u nich v průběhu času zkrátka promítne. Jsou podráždění, hádají se a vidí na svém partnerovi stále nové nedostatky. Jak z toho všeho ven?

Zdroj: Shutterstock

Řekněte partnerovi na rovinu, že chrápe

Abyste se s partnerem kvůli jeho chrápání nerozešli, začněte jednat. Promluvte si s ním a upřímně mu povězte, že kvůli jeho chrápání nemůžete spát. Jde přeci jenom nejen o jeho zdraví, ale také o to vaše. Důležité proto je, abyste společnými silami začali partnerovo chrápání řešit, a navíc společnými silami zachránili i váš partnerský vztah.

Jak zmírnit partnerovo chrápání

Co by měl váš partner začít v prvé řadě dělat, abyste se kvůli jeho nadměrnému chrápání dennodenně nehádali? Zmírnit své chrápání může například následujícími způsoby.

Zdroj: Shutterstock

  • Měl by dodržovat spánkovou hygienu. Důležité je pro něj chodit spát ve stejnou hodinu a ve stejnou hodinu také vstávat. Každý den by měl naspat 6 až 8 hodin.
  • Aby vás partnerovo chrápání tolik neobtěžovalo, nenechte ho spát zádech. Je důležité, aby spal na boku. Našijte mu proto na zádovou část pyžama tenisový míček, který jej bude ke spaní na boku přímo vybízet.
  • Naordinujte svému partnerovi zdravý a vyvážený jídelníček. Pokud má nadváhu, měl by zhubnout.
  • Domluvte se se svým partnerem, že nebude pít před spaním alkohol. Pokud kouří, měl by přestat.
  • Stříkněte partnerovi na polštář mentolový sprej, který napomáhá volnějšímu proudění vzduchu v dýchacích cestách.

Chrápání jako příznak závažného onemocnění: Alergie i apnoe

Chrápání však může signalizovat mnohem závažnější onemocnění. Může jít například o jeden z příznaků alergie. Pokud váš partner kromě chrápání vydává v noci také hlasité vzdechy a dochází u něj i k několikasekundovým zástavám dechu, jeho diagnóza zní spánková apnoe. Tento závažný zdravotní problém by měl co nejdříve začít řešit se svým ošetřujícím lékařem.

Autor:
Publikováno: 23. 6. 2022 17:32 Nahlásit obsah