Jak skončí pandemie koronaviru: Odborníci mluví hned o několika scénářích

Jak skončí pandemie koronaviru: Odborníci mluví hned o několika scénářích Zdroj: Shutterstock.com

Svět v současnosti ochromila pandemie koronaviru. Jistě si sami říkáte, jak vše skončí. Podle virologů a epidemiologů existuje hned několik scénářů, z nichž tři jsou ty nejpravděpodobnější. Co nás tedy čeká?

COVID-19 ustoupí s létem a bude přicházet jako sezonní onemocnění

Není to stále jisté, ale někteří epidemiologové a virologové poukazují na to, že se nový typ koronaviru může chovat jako ostatní respirační viry včetně chřipky. S příchodem teplého počasí se tedy jeho výskyt omezí a v létě může takřka vymizet.

COVID-19 se podobně jako chřipka může chovat jako sezonní onemocnění, protože většina respiračních patogenů přichází právě v zimě. Podle vědců navíc existují minimálně čtyři druhy koronavirů, které jsou sezonní. Z přesně jakého důvodu, to stále epidemiologové a virologové nedokážou vysvětlit.

„Chřipka a nachlazení se vyskytují většinou v zimě a v létě ustupují. Je tu tedy naděje, že je bude COVID-19 následovat. Musím ale na druhou stranu upozornit, že nový koronavirus se vyskytuje i v Austrálii, kde mají aktuálně léto a vyšší teploty,“ poznamenala Ogbonnaya Omenka, který se na americké Butlers University zabývá veřejným zdravím.

Zdroj: Shutterstock.com Nový koronavirus nakazí většinu populace, potom sám odezní

Tento možný scénář konce koronavirové pandemie zastává William Schaffner, který působí coby ředitel amerického ústavu National Foundation for Infectious Diseases. Podle tohoto odborníka se onemocněním COVID-19 nakazí většina populace, tedy všichni, kteří jsou k tomuto onemocnění náchylní. Lidé, jejichž imunitní systém se s koronavirem vypořádá a kteří tedy přežijí, se stanou do budoucna vůči onemocnění COVID-19 rezistentní.

„Až koronavirus infikuje většinu lidí, jeho ohniska začnou mizet, protože tento virus už bude mít mnohem méně cílů. K tomu již v minulosti došlo při šíření viru zika,“ uvedl William Schaffner v rozhovoru pro Fox News.

Zdroj: Shutterstock.com Díky přísným opatřením zůstane koronavirus pod kontrolou

Většina států světa v současnosti zastává přísná ochranná opatření, pomocí kterých se snaží kontrolovat další šíření nového koronaviru. Díky izolacím nakažených, omezení cestování a pohybu nebo nošení roušek je možné, že další šíření koronaviru bude v některých zemích utlumeno.

Doktor William Schaffner v tomto případě poukazuje na šíření viru SARS, jehož epidemii Čína začátkem 21. století zastavila právě prostřednictvím přísných ochranných opatření. Podle oficiálních dat, která tato země aktuálně zveřejnila, se zdá, že Čína má již díky tvrdým opatřením pod kontrolou také pandemii koronaviru. Počet nakažených, o nichž Čína pravidelně informuje, totiž od poloviny února výrazně klesá.

Velkou naději v rámci prvního a třetího scénáře představuje také vakcína proti koronaviru, která by pomohla onemocnění COVID-19 nadobro vymýtit. Tuto vakcínu v současnosti vyvíjí týmy vědců z celého světa. Doufejme, že se jim brzy zadaří.

Autor:
Publikováno: 23. 3. 2020 15:39 Nahlásit obsah