Oddálení menstruace: Jde to antikoncepcí i přírodními metodami

Oddálení menstruace: Jde to antikoncepcí i přírodními metodami Zdroj: Shutterstock.com

Plánujete dovolenou a dle menstruačního kalendáře jste zjistila, že zrovna na ni vám bohužel vycházejí měsíčky? Je jasné, že se vám menstruace zrovna v tento termín nehodí, proto ji můžete zkusit oddálit. Pomohou vám k tomu speciální hormonální pilulky i antikoncepce. Vyzkoušet můžete také babské metody, které fungují na přírodní bázi.

Vynechání menstruace pomocí antikoncepce

Pokud berete jednofázovou hormonální antikoncepci, s oddálením menstruace si hlavu příliš lámat nemusíte. Tuto antikoncepci ve formě pilulek totiž berete po 21 dní, poté následuje 7 dní pauza, během které menstruujete. Pokud tedy chcete menstruaci oddálit, jednoduše tuto pauzu vynechejte a začněte hned užívat další platíčko s 21 pilulkami.

Zdroj: Shutterstock.com Gynekologové tvrdí, že v případě jednofázové hormonální antikoncepce můžete užít až tři platíčka po sobě, mezi kterými tedy dojde k vynechání celkem dvou menstruací. K tomuto řešení byste se ovšem měla uchylovat pouze výjimečně. Jde přeci jenom o hormony, se kterými si není radno zahrávat. Při opakovaném nevysazení si totiž vaše tělo může klidně prosadit svou: Objeví se u vás špinění, budete trpět bolestmi v podbřišku nebo i dalšími neobvyklými problémy.

Víte, že? Podle lékařů je vlastně žena, která bere antikoncepci bez menstruace pořád. Krvácení, ke kterému dochází po dobrání všech 21 pilulek z platíčka, je pouze takovou pseudomenstruací. Toto krvácení totiž vzniká díky poklesu hormonálních hladin v pauze, kdy antikoncepci zrovna neberete.

Hormonální tabletky na oddálení menstruace

Jestli ale neberete hormonální antikoncepci, oddálení menstruace můžete vyřešit i jinak. U svého ošetřujícího gynekologa si můžete nechat předepsat hormonální tabletky na oddálení menstruace, které byste měla začít brát tři až jedenáct dnů před začátkem měsíčků. O kolik dnů se díky nim vaše menstruace posune? Zhruba o deset.

Tyto preparáty však velmi často obsahují steroidní hormony, které vám nemusí udělat příliš dobře. Možná, že se budete při užití pilulek na oddálení menstruace cítit naprosto v pohodě. Možná, že ale budete náladová, bude vám špatně od žaludku nebo budete trpět bolestmi hlavy a podbřišku. Každopádně počítejte s tím, že vám hormonální tabletky na oddálení menstruace mohou pořádně rozhodit váš běžný menstruační cyklus, který budete následně jenom horko těžko vracet do normálu.

Antikoncepční pilulky a tyto hormonální preparáty jsou však nejúčinnějšími metodami k posunutí menstruace. Oddálit měsíčky můžete i nehormonálními způsoby, jejich účinnost však není zaručena.

Zdroj: Shutterstock.com

Babské rady na oddálení menstruace

V případě, že do sebe nechcete cpát přípravky s hormony, můžete se pokusit oddálit menstruaci také přírodní cestou. Oddálení menstruace však v tomto případě nebude stoprocentní. I když se vám ji možná nepodaří posunout, díky přírodním metodám dosáhnete alespoň toho, že vaše krvácení bude slabší, kratší a méně bolestivější. Vyzkoušejte například tyto babské rady, jež jsou prověřené generacemi našich babiček i prababiček.

  • Nejpozději sedm dnů před začátkem menstruace pijte třikrát denně vodu s vymačkaným citronem. K oddálení menstruace může dojít hlavně díky vysokému obsahu vitamínu C a kyseliny askorbové.
  • Posunout menstruaci o několik dnů vám pomůže také pravidelná konzumace melounů a okurek alespoň týden před začátkem krvácení.
  • Na posunutí menstruace zkuste až sedm dnů dopředu pít silný kopřivový čaj. Kromě toho, že můžete příchod měsíčků o něco oddálit, kopřiva je výborná i proto, že zmírňuje bolestivé a silné krvácení.
  • Týden před začátkem menstruace snězte za den několik lžic medu. O posunutí menstruace se dle babských rad postará také pravidelné pité odvaru z petrželové natě.
Autor:
Publikováno: 21. 1. 2019 12:00 Nahlásit obsah