Tichá hrozba aneb jak poznat příznaky chlamydií?

Tichá hrozba aneb jak poznat příznaky chlamydií? Zdroj: Shutterstock.com

Chlamydie patří mezi nejčastější pohlavní nemoci, a jak se ukázalo, i přes to, že je snadno léčitelná, její přecházení může způsobit spousty komplikací a pro nemocného se může stát velmi nebezpečnou. Statistiky udávají, že až 75 % nemocných žen na sobě nepociťovalo žádné příznaky, což je obrovským rizikem.

Toho, že je s nimi něco v nepořádku, si dané ženy všimly až ve chvíli, kdy se u nich rozvinuly závažnější komplikace, které vedou například k chronickým bolestem pánve a neplodnosti. Proto, abychom byly schopné včas chlamydií odhalit, je dobré znát a vyznat se v jejích příznacích.

Bolest při pohlavním styku

Bolesti během pohlavního styku či při močení mohou být prvotním znakem chlamydií. Chlamydie jsou infekčním onemocněním, které tyto bolesti způsobuje. Jestliže jste tedy tyto příznaky na sobě zaznamenaly, okamžitě navštivte lékaře.

Výtok

Výtok před příchodem menstruace je zcela normální, ovšem pokud se objevuje v jiném období cyklu, navíc nepříjemně zapáchá a jeho zbarvení je neobvyklé, i v tomto případě může jít o chlamydie.

Krvácení

Jestliže se u vás dostavuje krvácení mimo menstruační cyklus anebo bezprostředně po pohlavním styku, je důležité o tom okamžitě informovat svého gynekologa a najít příčinu tohoto problému. Zdroj: Shutterstock.com

Problémy s konečníkem

Při chlamydiové infekci se mohou dostavit i problémy v oblasti konečníku, jako je bolest, krvácení a dokonce i výtok. Chlamydie se z pochvy velmi snadno přenáší do konečníku, a jestliže běžně provozujete anální sex, je možné, že se infekce rozvinula přímo v této oblasti.

Bolesti

Pokud se infekce rozšířila dále z děložního čípku do vejcovodů, můžete pociťovat bolesti v bedrech, břiše a v pánevní oblasti. Jedná se o mírnou bolest, která postupem času zesiluje a může být pro ženu velmi nebezpečná.

Horečka a nevolnost

Infekce bývá často doprovázena horečkami a nevolností. Dojde k tomu v případě, kdy se infekce rozšiřuje do vejcovodů a je nutné vyhledat lékařskou pomoc, protože může dojít až k neplodnosti ženy.

Jestliže jste sexuálně aktivní a nemáte stálého partnera, je důležité pravidelně docházet na testy na pohlavně přenosné choroby. Jak jsme již psali na začátku tohoto článku, příznaky chlamydií pociťuje přibližně jen 30 % žen, jiné si ani nevšimnou, že touto infekcí onemocněly. Neléčená infekce způsobuje zánětlivé onemocnění, které může vést až neplodnosti, přitom když žena nemoc odhalí včas, léčba spočívá jen v užívání antibiotik.

Autor:
Publikováno: 3. 2. 2021 17:25 Nahlásit obsah