Nemoc Hany Zagorové: Paroxysmální hemoglobinurie, kterou v mládí odstartovala tuberkulóza

Nemoc Hany Zagorové: Paroxysmální hemoglobinurie, kterou v mládí odstartovala tuberkulóza Zdroj: Profimedia

Česká zpěvačka Hana Zagorová, která zemřela v pátek 26. srpna 2022 v pražském Ústavu hematologie a krevní transfuze, se takřka celý život potýkala s velmi vážným onemocněním krve. Nemoc zvanou paroxysmální hemoglobinurie u Hany Zagorové spustila turberkulóza, když jí bylo pouhých 22 let.

V roce 1968 zpěvačka onemocněla těžkou tuberkulózou

Se všemi milovanou českou slavicí Hanou Zagorovou, která nás letos v srpnu opustila v 75 letech, se život rozhodně nemazlil. V roce 1968, když jí bylo pouhých 22 let a studovala na brněnské JAMU, onemocněla těžkou tuberkulózou. Sama zpěvačka přiznala, že na vině byl zejména její rychlý a nezřízený styl života.

Ve škole nechtěli, abych zpívala. Neodpustili mi jedinou hodinu. Večer jsem měla třeba televizi v Ostravě, ve čtyři ráno nasedala do vlaku z Ostravy do Brna, a od osmi hodin už jsem měla pohybovou výchovu. To se nedalo moc vydržet, takže jsem onemocněla. Dostala jsem tuberkulózu a byla půl roku v Opavě v nemocnici. Musela jsem školu i vše ostatní přerušit,” přiznala sama zpěvačka ve svém životopisné knize Naprosto nezbytná.

Hana Zagorová bojovala s paroxysmální hemoglobinurií celý život

Hana Zagorová následně strávila několika měsíců v sanatoriu, kde byla pod neustálým dohledem lékařů. Bohužel tuberkulóza ve zpěvaččině těle odstartovala velmi závažnou nemoc zvanou paroxysmální hemoglobinurie, se kterou musela bojovat celý svůj život.

Nevyléčitelná nemoc paroxysmální hemoglobinurie, pro kterou je typický zvýšený rozklad krvinek, Hanu Zagorovou odsoudila k doživotním transfúzím. Toto onemocnění krvetvorby je velmi vzácným druhem anémie, která má genetické pozadí.

Zdroj: Shutterstock České slavici lékaři nedoporučili mít děti

Nemoc Hany Zagorové zpěvačku neomezovala pouze po zdravotní stránce, ale zejména po stránce rodinné. Kvůli jejímu závažnému onemocnění jí totiž lékaři nedoporučili mít děti. Vzhledem k léčbě by se jí totiž mohlo miminko narodit těžce postižené.

Se svým prvním manželem, tanečníkem Vlastimilem Harapesem, Hana Zagorová zkoušela zažádat o adopci dítěte. Ta ovšem nakonec nedopadla a zpěvačka se vnitřně smiřovala s tím, že jí není souzeno být matkou. Se svým druhým manželem a osudovým mužem, operním pěvcem Štefanem Margitou, se k tématu mateřství a rodičovství již nevracela.

Zdroj: Blesk.cz, Mojezdravi.cz, Cs.wikipedia.org

Autor:
Publikováno: 8. 9. 2022 12:21 Nahlásit obsah