Změnilo se vaše ochlupení? Může jít o vážná onemocnění

Změnilo se vaše ochlupení? Může jít o vážná onemocnění Zdroj: Shutterstock

Každá žena se podle poslední módy snaží mít na svém těle co nejméně chloupků. Ale mnohdy se stane, že vám začnou růst chloupky i na místech, kde ještě před časem vůbec nebyly. Tímto se nám naše tělo snaží dát zprávu, že se s ním něco děje.

Každá z nás má jiné ochlupení, protože se to odvíjí od etnika. Blondýnky, černovlásky, zrzky, no prostě každá jsme trochu jiná. Jemným a krátkým chloupkům se říká podsada. Těm dlouhým, tmavým a pigmentovým zase pesíky - to jsou ty, které máme na řasách, obočí, v podpaží, na bradě, na hlavě a v rozkroku. Pokud se vám začne vaše ochlupení měnit, tak opravdu zpozorněte.

Vaše hormony nejsou v rovnováze

Jestliže růst vašeho ochlupení zesílí, může to být zapříčiněno tím, že máte nerovnováhu mužského hormonu. Ano, i ženy tento hormon ve svém těle ukrývají. Nadměrné ochlupení způsobuje testosteron a ten při zvýšení může vyvolat růst chloupků na bříšku, prsou, hrudníku, nebo horní části zad. Takovémuto nadměrnému ochlupení se dámy říká hirsutismus. Jeho dalším projevem může být u žen také plešatění a to zejména v době menopauzy.

Vyhledejte gynekologa, vaše vaječníky to potřebují

Když zjistíte, že se k hirsutismu, který se u vás projevil, ještě přidala nepravidelná menstruace, navštivte raději co nejdříve vašeho gynekologa. Může se jednat o syndrom polycystických ovarií. Je pro něj charakteristická právě nerovnováha v tvorbě mužských a ženských pohlavních hormonů. Také obezita může být příčinou tohoto syndromu. Zdroj: Shutterstock

Problémy se štítnou žlázou nebo nedostatek železa v krvi

Stejně tak, jako naši domácí mazlíčci, tak i my lidé většinou na jaře a na podzim zjistíme, že nám více padají vlasy a chloupky. Problém nastává ale v okamžiku, kdy je ztráta vašich chloupků a vlasů nepřiměřeně velká. Může se jednat o nedostatek železa, nebo se snížila funkce štítné žlázy. V takovém případě na nic nečekejte a navštivte lékaře.

Problém může být autoimunitní

Není to sice tak časté, ale i naše snížená imunita nám dává najevo, že potřebuje pomoct. A jakým způsobem? Začneme ztrácet vlasy na určitých místech na hlavě a začnou se tvořit lysiny. Můžete také ztratit všechny vlasy a vaše ochlupení. Toto se nejčastěji léčí podáváním systémových steroidů a vaše vlasy i chloupky vám zase narostou.

Může se jednat o nádor

Je-li průběh hirsutismu náhlý a dramatický, kdy hladina dvou našich pohlavních hormonů (testosteronu a DHEAS) prudce stoupne, může být na vině nádor. Ten totiž uvolní mužský hormon a vám potom ve velké míře naroste nepřiměřené ochlupení. Tento nádor může být jak v nadledvinkách, tak i na vaječnících.

Nikdy nepodceňujte vaše tělo. Ono samo nejlépe ví, co ho trápí a kdy je čas mu pomoci. Všímejte si i nepatrných změn a neodkládejte návštěvu lékaře, protože mnohdy naše “nemám čas, to počká”, většinou nepočká a bývá pozdě.

Autor:
Publikováno: 27. 4. 2021 17:24 Nahlásit obsah