Zázvorky: Vánoční cukroví, které se vyplatí upéct s předstihem

Zázvorky: Vánoční cukroví, které se vyplatí upéct s předstihem Zdroj: Freepik

Že je na pečení vánočního cukroví příliš brzy? V případě zázvorek to rozhodně neplatí. Toto cukroví našich babiček má totiž jisté specifikum. Těsně po upečení jsou zázvorky měkké, ale poté, co vychladnou, ztvrdnou. Aby zkřehly, potřebují určitý čas. Jestli se do pečení zázvorek pustíte již nyní, máte jistotu, že na Vánoce již budou krásně měkké.

Recept na zázvorky: Jaké ingredience potřebujete?

✔ 2 celá vejce

✔ 2 kusy žloutků

✔ 1 kávová lžička sušeného zázvoru

✔ 0,5 kávové lžičky kypřícího prášku do pečiva

✔ 250 gramů hladké mouky

✔ 250 gramů moučkového cukru

Příprava zázvorek krok za krokem: Dejte si na ní opravdu záležet

1. Těsto na zázvorky dělejte ideálně večer. Vejce a žloutky utřete do pěny s moučkovým cukrem. Do této směsi přidejte zázvor, kypřící prášek a hladkou mouku. Hotové těsto nechte odpočinout alespoň 10 minut při pokojové teplotě. 

2. Těsto na zázvorky rozválejte na pomoučeném vále na plát silný zhruba 3 milimetry. Následně z něj vykrajujte tvary pomocí vykrajovátka určeného přímo na zázvorky, které má tvar podobný mašličce.

3. Vykrájené zázvorky postupně pokládejte na plech vyložený pečicím papírem. V této podobě nechte zázvorky přes noc tzv. zaschnout.

4. Ráno zázvorky vyložené na plechu otočte a dejte péct do trouby předehřáté na 160 stupňů Celsia. Zázvorky pečte přibližně 20 minut. Že jsou dostatečně upečené, vás přesvědčí jejich narůžovělé okraje. 

Víte, že? Zázvorky jsou tradičním vánočním cukrovím našich babiček. Zázvorky se ničím neplní ani nemažou a zůstávají suché.

Jak a kde uskladňovat zázvorky, aby to Vánoc změkly

Po upečení nechte zázvorky zcela vychladnout. Kam ale s čerstvě upečenými zázvorkami, které již vychladly a ztvrdly? Studené zázvorky vyskládejte do plastového uzavíratelného boxu nebo do plechové uzavíratelné dózy a vložte je do chladna. Třeba do lednice, na terasu nebo na balkon. Pokud dodržíte tento postup, zázvorky do Vánoc krásně zkřehnou a vy si budete moci vychutnat jejich jedinečnou vůni a chuť.

Zdroj: Hobby.magazinplus.cz, Makova-panenka.cz, Facebook.com | Vánoční cukroví a dezerty - recepty, rady, nápady a inspirace

Autor:
Publikováno: 8. 11. 2021 10:06 Nahlásit obsah