Kdy sázet jahody na jaře? Kromě ideální doby zvolte i vhodné místo

Kdy sázet jahody na jaře? Kromě ideální doby zvolte i vhodné místo Zdroj: Shutterstock

Chtěli byste vysadit jahody na jaře? Pokud je chcete sázet na záhony pod širým nebem, nastala ideální doba. Zkušení zahrádkáři totiž doporučují sázet na jaře jahody v období od poloviny dubna do poloviny května.

Nejlepší doba na sázení jahod

Ideální dobou na sázení jahod na jaře je období od poloviny měsíce dubna do poloviny měsíce května. Obecně platí počkat, až zemina na záhoncích dostatečně vyschne a až bude teplota vzduchu i v nočních hodinách vyšší než 5 stupňů Celsia.

Jahody můžete sázet nejen na jaře, ale také na sklonku léta či na podzim. Jarní výsadba jahod je však nejlepším řešením. Jahodníky totiž zvládnou dobře zakořenit a v průběhu léta se pěkně rozrostou.

Zdroj: Shutterstock Kam vysázet jahody? Vyberte vhodné místo

Při sázení jahod na jaře vyberte opravdu vhodné místo, kde se jim bude dobře dařit. Jahodníky vysázejte ideálně na slunném a vzdušném místě, které je orientováno na jih nebo jihozápad. 

Dejte si také pozor na to, po čem sázet jahody. Jahodníky rozhodně nedávejte na záhon, kde jste v předchozích letech pěstovali rajčata, papriky nebo brambory. Půda totiž může obsahovat patogeny, které mohou ublížit mladým rostlinám jahodníků.

Postup, jak připravit záhon pro jahody

Jahody vám budou prospívat v úrodné, dobře propustné půdě. Nejvíce jim proto vyhovuje hlinitopísčitá půda s dostatkem humusu a živin. Máte-li na zahradě vhodnou zeminu, před výsadbou jahod ji zryjte, vyplejte, promíchejte s rašelinovým substrátem a pečlivě uhrabte.

Zdroj: Shutterstock Jakou textilii pod jahody? 

Na připravený záhon natáhněte černou netkanou textilii. Zemina se pod ní zahřívá, nevysychá a díky vlastnostem této textilie se minimalizuje riziko plísní. Když se rozhodnete pro černou netkanou textilii, můžete se těšit na bohatší úrodu jahod. Červené plody navíc díky ní zůstanou čisté bez případných nánosů zeminy.

Jak daleko od sebe sázet jahody

Při sázení jahod na jaře si připravte řádky, které jsou od sebe vzdálené 80 až 90 centimetrů. Jednotlivé jahodníky v řádku pak od sebe sázejte zhruba ve vzdálenosti 30 centimetrů. 

Zdroj: Gardendesign.com, Magazinzahrada.cz
Autor:
Publikováno: 9. 5. 2023 09:46 Nahlásit obsah