Mandle namočené ve vodě: Superpotravina, o které jen málokdo ví

Mandle namočené ve vodě: Superpotravina, o které jen málokdo ví Zdroj: Shutterstock.com

Pokud si myslíte, že neexistuje rozdíl mezi suchými mandlemi a mandlemi namočenými přes noc několik hodin ve vodě, musíme vás vyvést z omylu. Právě namočené mandle jsou několikanásobně zdravější a dokážou s naším tělem udělat neskutečné věci. Jaké má tato superpotravina léčebné účinky a proč bychom si ji měli dopřávat každé ráno?

Namočené mandle jako superpotravina

Mandle jsou označovány jako superpotravina, neboť obsahují velké množství zdraví prospěšných látek. Ať už jde o rozpustnou a nerozpustnou vlákninu, vitamin E, riboflavin, vápník, draslík, mangan, měď, zinek, fosfor, bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny nebo omega-6 mastné kyseliny. Balené mandle, které si přinesete domů z obchodu, jsou samozřejmě pro tělo prospěšné i v suché formě. Ale namočené ve vodě po dobu alespoň šesti hodin jsou ještě zdravější a přinášejí našemu tělu spoustu dalších benefitů!

Suché vs. namočené mandle

V suchých mandlích se nacházejí tzv. enzymové inhibitory, které tato semena chrání do doby, než začnou klíčit ve vlhkém prostředí. Právě enzymové inhibitory mají za úkol "blokovat" enzymy, jež se uvolňují až ve vlhkém prostředí. Co se tedy stane po namočení mandlí? Enzymové inhibitory se deaktivují a z mandlí se začnou uvolňovat enzymy,  které zajistí lepší vstřebávání důležitých látek do těla. Namočené mandle kvůli tomu mají mnohem větší zdravotní význam nežli mandle v suchém stavu.

Zdroj: Shutterstock.com Pokud tedy chcete, namočte si do vlažné vody každý večer před spaním několik kousků mandlí. A ráno si je dejte k snídani, uděláte tím obrovskou službu svému zdraví. Navíc tímto namočením snížíte přítomnost toxických látek na povrchu mandlí, které byly použity při balení této superpotraviny. Proč byste tedy měli každé ráno snídat několik kusů namočených mandlí?

Zlepšíte fungování svého mozku

Když si každé ráno dopřejete čtyři až šest kousků namočených mandlí, posílíte tím funkčnost svého centrálního nervového systému. Mandle také obsahují esenciální tuky, které mohou významným způsobem zvýšit vaši paměť. V těchto semenech najdete i L-karnitin, který zvyšuje mozkovou aktivitu a pomáhá vytvářet nová nervová spojení.

Bude se vám lépe hubnout

Namočené mandle byste měli zařadit do svého jídelníčku, i pokud hubnete. Existuje pouze málo superpotravin, které podporují úbytek hmotnosti stejně jako namočené mandle. Tato semena totiž obsahují především značný podíl mononenasycených tuků, které vám na dlouhou dobu zajistí pocit sytosti. V mandlích najdete i riboflavin, mangan a měď, které pomáhají zvyšovat rychlost metabolismu.

Předejdete zácpě

Jestliže trpíte častými zácpami, je pro vás pravidelná konzumace namočených mandlí dobrou volbou. Díky tomu, že mandle obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, pomohou vám se tohoto nepříjemného problému postupně zbavit.

Snížíte hladinu cholesterolu v krvi

Mandle namočené ve vodě po dobu několika hodin dokážou do značné míry snížit hladinu cholesterolu v lidském těle. A to především kvůli vysokému obsahu mononenasycených mastných kyselin a také vitaminu E, který snižuje hladinu špatného cholesterolu (LDL) v krvi.

Zdroj: Shutterstock.com

Vaše srdce bude zdravější

Jelikož díky namočeným mandlím můžete mít špatný cholesterol pod kontrolou, tato superpotravina bude mít pozitivní vliv i na vaše srdce. Mandle jsou navíc cenným zdrojem bílkovin, draslíku a hořčíku, které jsou nezbytné pro zdravý kardiovaskulární systém. Vitamin E, který najdete v mandlích, je díky svému antioxidačnímu účinku výborným pomocníkem například v boji proti infarktu myokardu.

Namočené mandle ocení také diabetici

Namočené mandle mají řadu zdravotních benefitů také pro lidi nemocné cukrovkou (diabetes mellitus). Mandle namočené na několik hodin ve vodě totiž pomáhají udržovat hladinu cukru v krvi pod kontrolou.

Tako superpotravina je vhodná i pro těhotné ženy

Namočené mandle mají obrovský zdravotní přínos jak pro budoucí maminky, tak pro nenarozené děťátko. Pro zdraví matky a správný vývoj plodu totiž obsahují velmi důležité látky. Velmi podstatný je především obsah kyseliny listové, kterou těhotné ženy často berou také jako doplněk stravy.

Autor:
Publikováno: 13. 2. 2019 10:00 Nahlásit obsah