Slovo roku 2022 podle Oxfordského slovníku vás zaskočí. 93 % lidí hlasovalo pro opravdu bizarní označení

Slovo roku 2022 podle Oxfordského slovníku vás zaskočí. 93 % lidí hlasovalo pro opravdu bizarní označení Zdroj: Shutterstock

Lexikografové z Oxfordu zveřejnili na základě hlasování, do kterého se zapojilo více než 340 tisíc anglicky hovořících lidí z celého světa, slovo roku 2022. Na plné čáře zvítězilo označení “goblin mode” neboli režim goblina či skřetí režim, pro které hlasovalo 93 procent zúčastněných. Tento výraz přímo vystihuje dnešní společnost. Víte, co znamená?

Goblin mode: Slovo roku 2022

Oxford word neboli oxfordské slovo každým rokem vybírá vydavatelství Oxford University Press, které vydává světoznámé oxfordské slovníky. Roku 2022 podle hlasování více než 340 tisíc anglicky mluvících lidí kraluje slangové slovo “goblin mode” (v překladu režim goblina nebo skřetí režim), které naplno odráží posledních 12 měsíců. 

Co konkrétně “goblin mode” znamená? Podle vydavatelství Oxford University Press tento výraz označuje typ požitkářského, líného, lajdáckého nebo chamtivého chování, které jde zpravidla proti očekávání druhých a které se otevřeně staví vůči společenským normám.

Lidé, kteří se nacházejí v režimu goblina, jsou celý den doma, válejí se nepřevlečení v pyžamu, jsou neumytí, nemají vyčištěné zuby a před spaním si dopřávají ve velkém nezdravé jídlo.

Co dále výraz goblin mode znamená

Označení “goblin mode”, které se v roce 2022 stalo v online světě doslova virálním, dále označuje člověka, který je zasažený tím, že se musí veřejně přetvařovat a prezentovat se světu ve svém lepším já. “Goblin mode” v zásadě poukazuje na to skutečné, zkažené já.

Vítězné Oxford word 2022, které lze přeložit jako režim goblina či skřetí režim, se dostalo do slovníku anglicky mluvících lidí v souvislosti s nekončící pandemií covidu-19. Lidé se po všem, co prožili, pomocí výrazu “goblin mode” přiznávají, že nežijí naplno a že mají nárok na depku. Uvědomují si rovněž, že nežijí tak kultivovaně, jak se na první pohled zdá. 

Zdroj: Shutterstock “Vzhledem k roku, který jsme právě zažili, skřetí režim - goblin mode rezonuje v každém z nás, kteří jsme danými událostmi zasaženi. Je velká úleva si přiznat, že naše já není kultivované a idealizované tak, jak jej známe z Instagramu nebo TikToku. Důkazem tohoto přístupu je vzrůstající obliba aplikace BeReal, v níž lidé sdílejí snímky svého neupraveného já,” uvedl pro list The Guardian prezident Oxford Languages Casper Grathwohl.

Slova, která se umístila v těsném závěsu za goblin mode

Chcete znát výrazy nebo slova, která se v žebříčku Oxford word umístila na nižších příčkách? Na druhém místě najdete slovo “metaverse” (futuristický digitální svět) a v jeho těsném závěsu se nachází hashtag “#IStandWith” (stojím po boku). Nicméně pro “goblin mode” hlasovalo 93 procent účastníků ankety, a tak se tento výraz stal bezkonkurenčním vítězem Oxford word 2022.

Zdroj: Theguardian.com, Tyden.cz

Autor:
Publikováno: 12. 12. 2022 09:08 Nahlásit obsah