Mariana Prachařová je stále štíhlejší. V minulosti přiznala poruchu příjmu potravy

Mariana Prachařová je stále štíhlejší. V minulosti přiznala poruchu příjmu potravy Zdroj: Shutterstock

Herečka a influencerka Mariana Prachařová se doslova ztrácí před očima. Během loňského jarního lockdownu se pustila do shazování přebytečných kil. Zdá se ovšem, že se jí hubnutí vymklo z rukou. Sympatická Mariana je totiž štíhlejší než kdy dříve.

Dcera Dany Batulkové a Davida Prachaře otevřela svou třináctou komnatu ohledně hubnutí již loni na podzim. V jednom instagramovém postu se přiznala, že trpí poruchou příjmu potravy. Její problém však není anorexie, ale ortorexie.

“Chtěla bych uvést na pravou míru, že nemám anorexii, jak se to psalo v článcích. Jen jsem ji zmiňovala, protože jsem s ní byla už jednou chybně spojována. Můj problém je nejspíš ortorexie, která se taky řadí mezi PPP,” vysvětlila Mariana Prachařová na Instagramu.

Influencerka dále přiznala, že příliš propadla karanténnímu hubnutí. Naplánovala si totiž, že bude jíst zdravěji a začne se vyhýbat alkoholu. Místo toho však krůček po krůčku směřovala k ortorexii.

Co to ortorexie vlastně je? Jedná se o patologickou posedlost zdravou výživou a biologicky čistými potravinami. Ortorexie je duševní onemocnění, které vedle bulimie či anorexie spadá pod poruchy příjmu potravy. Toto onemocnění jako první v roce 1997 popsal americký lékař Steven Bratman.

Jak ortorexie ovlivňuje lidské tělo? Ortorektičky výrazně ubývají na váze, stále přemýšlejí o jídle a zkoumají původ potravin, které konzumují. Své tělo tím ochuzují o velké množství vitamínů, minerálů a dalších pro zdraví důležitých látek. O stylu svého života často přesvědčují i své okolí a varují jej před běžnými potravinami, které jsou podle nich zdraví škodlivé.

Autor:
Publikováno: 21. 6. 2021 09:55 Nahlásit obsah