Bike SNOW tour 2020: Dolní Engadin – pohádková cyklistika

Bike SNOW tour 2020: Dolní Engadin – pohádková cyklistika Zdroj: Tomáš Rucký

Švýcarský region Dolní Engadin je bikingu i turistice zemí zaslíbenou. V kombinaci s poštovními autobusy zdarma v rámci pobytové karty se můžete vydat i na delší pěší či cyklovýlety. My jsme se tu tentokrát zaměřili na oblast Val Müstair, Samnaun a okolí lázeňského městečka Scuol, v kterém jsme samozřejmě nevynechali lázně Bogn Engiadina.

Supertrail Scuol

Takovým „must-ride“ tipem pro bikery je v okolí Scuolu Supertrail Scuol, který měří celkem 28 km a jde o rozmanitý horský okruh vedený z velké části po přírodních singltrailech. Okruh startuje přímo ve Scuolu, odkud vás na vrchol Motta Nalun vyveze pohodlně kabinková lanovka, kterou máte jako ubytovaní hosté zdarma. Od výstupu lanovky vás ještě čeká výšlap po svých po šotolinové cestě, která se později změní ve stoupající singltrail.

Zdroj: Tomáš Rucký Jakmile dosáhnete bodu Alp Clünas, respektive se dostanete pod vrchol Muot da l´Hom, můžete se těšit na nekonečné kilometry singltrailů. Nejkrásnější pasáž vede právě od Muot da l´Hom k horské chatě Alp Laret, kterou představuje rychlý plynulý flowtrail s naprosto pohádkovým panoramatem snadno zaměnitelným s Novým Zélandem.

Zdroj: Tomáš Rucký Od chaty Alp Laret se vydáte dle ukazatele směrem na „Prui“ a následuje přírodní trail vedený převážně po vrstevnici, tedy zahrnuje mírná stoupání i mírné sjezdíky a kombinuje hladké pasáže i poměrně technické úseky s kameny. Tato část je fyzicky náročná, pokud ji chcete zvládnout celou v pedálech.

Zdroj: Tomáš Rucký V místě Prui, které v zimě představuje výstupní stanici lanovky střediska Scuol, se můžete v restauraci s teráskou občerstvit a následně se můžete několika různými variantami vydat do vesničky Ftan. My jsme se rozjeli z kopce dolů nejprve po šotolinové cestě, následně jsme po několika zatáčkách odbočili na přírodní trail s číslem 447 (ukazatel na křižovatce vás navede), který nás protáhl pohádkově modřínovým lesem.

Zdroj: Tomáš Rucký Trail 447 je opět přírodního charakteru s nízkou náročností, takže se po něm může projet i méně zkušený biker, na druhou stranu tento singlík ocení díky hravým pasážím i ostřílenější jezdci.

Zdroj: Tomáš Rucký Z vesničky Ftan budete pokračovat ještě kousek nad ni do kopce, načež se trasa zalomí směrem dolů k průzračně čisté řece Inn. V této části okruhu není značení zcela jasné a je dobré orientovat se podle mapky. Zpátky do Scuolu už se dostanete po vyhlazené cestě podél řeky Inn a z modré barvy říční vody vám budou až oči přecházet.

Zdroj: Tomáš Rucký

Údolí Val Müstair

Vedlejší údolí Val Müstair dělící pohoří Livigno a Sesvennu prozkoumáte nejlépe po trase „Tras la Val Müstair“, která začíná v sedle Offenpas Süsom Givé a končí v městečku Müstair. Na Offenpas se dostanete autobusem ze Scuolu přes Zernez zdarma s pobytovou kartou, kterou obdržíte u svého ubytovatele. Za kolo sebou si ale musíte nějaký ten frank připlatit. Druhou variantou je využít vlastní auto, které pak můžete zdarma zaparkovat přímo na Offenpasu u restaurace. Trať hned na začátek naservíruje houpavý a poctivě technický singltrail, který je tu – jak jinak – než přírodního charakteru.

Zdroj: Tomáš Rucký Po chvíli se dostanete na šotolinovou cestu, která vás protáhne údolím jako vystřiženým z obrázku a následně donutí krátce zašlapat do pedálů do kopce.

Zdroj: Tomáš Rucký Po výšlapu na náhorní plošinu Alp da Munt se připravte na jednu z nejkrásnějších pasáží trati, protože tu narazíte na přírodní plynulý trail vlnící se z kopce po bezlesích pláních a kolem horských borovic s výhledem na nejvyšší vrcholy pohoří Sesvenna.

Zdroj: Tomáš Rucký Dále se po zpevněných cestách značených cedulkou „Tras la Val Müstair“ dostanete až do městečka Müstair, kde můžete cestu zakončit návštěvou středověkého kláštera Müstair, který je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Zpátky na Offenpas (nebo do Zernezu/Scuolu) vás pak každou hodinu může opět vyvézt i s kolem poštovní autobus Post Auto.

Zdroj: Tomáš Rucký

Samnaun

Na pěší výlet jsme vyrazili opět PostAutem do bezcelní zóny Samnaun, odkud jsme se nechali vyvézt panoramatickou lanovkou na Alp Trider Sattel (2 488 m). To je výchozí bod pro nesčetně výletů nejen po středisku Samnaun, ale i vedlejším rakouském Ischglu.

My se vydali na nenáročnou pěší túru okolo jezer zvanou „Bei den Seen“ a tento název jsme mohli sledovat i na ukazatelích, takže kapesní mapička tu v tomto případě není vůbec potřeba. Úvodní šotolinu po chvíli vystřídá horská pěšina, která provede ryze vysokohorskou krajinou a nechá spatřit nejednoho sviště. Zátky k lanovce pak vede totožná cesta.

Lázně Bogn Engiadina

Tentokrát jsme ve Scuolu zavítali na trochu odpočinku do tamních vyhlášených lázní Bogn Engiadina, kde jsme unavené nohy zrelaxovali v minerálních pramenech. Vyzkoušeli jsme si panoramatickou saunu, saunu se saunovým rituálem, solný bazén a samozřejmě i venkovní bazén s vířivkami a výhledem na hory. Tříhodinový vstup pro dospělého vyjde na 29 eur.

Zdroj: Tomáš Rucký Lázně jsou proslulé také římsko-irským rituálem, což je speciální relaxační cesta se 16 zastávkami, která trvá kolem tří hodin. Kromě sauny nebo páry se vám tu dostane i masáže nebo bylinkového rituálu. Počítejte však, je tento rituál je potřeba dostatečně dopředu rezervovat a 3,5 hodinový rituál pro jednotlivce vyjde na 53 eur.

Zdroj: Tomáš Rucký

Tip na ubytování

Ubytovaní jsme byli v hotelu Conrad, který se nachází v historické části městečka Scuol obklopen domečky zdobenými sgrafiti. Conrad nabídne snídaně i polopenzi a také nově zrekonstruované pokoje s výhledem na hory. Také zde získáte pobytovou kartu, se kterou máte zdarma lanovku a autobusy PostAuto do okolí, i do Samnaun.

Zdroj: Tomáš Rucký Zdroj: Tomáš Rucký

Dolní Engadin v kostce:

„Hlavní město“ dolního Engadinu                                                    Scuol

Vzdálenost z Praha-Scuol                                                                 6 hod 33 min

Scuol:

Jízdné na lanovky (s využitím tamního ubytování)                          zdarma

Jízdné, pokud nejste ubytovaní:

            Zpáteční jízdenka Scuol-Motta Naluns dospělí                    25 CHF

            Zpáteční jízdenka Scuol-Motta Naluns děti                         13 CHF

Provozní doba lanovky:

 květen-listopad                                                                     8:30 – 17:00

Webové stránky                                                                                www.bergbahnen-scuol.ch

Lázně Bogn Engiadina Scuol                                                            www.bognengiadina.ch

Samnaun:

Pobytová karta se nevztahuje na lanovku v Samnaun:

Zpáteční jízdenka Samnaun-Alp Trider Sattel dospělí                     24 CHF

Zpáteční jízdenka Samnaun-Alp Trider Sattel děti                          14 CHF

Provozní doba lanovky:

 Červen-říjen                                                                         8:00 – 17:00              

Webové stránky                                                                                www.samnaun.ch 

Traily:

Supertrail Scuol

Tras la Val Müstair

Ubytování                                                                                           www.conrad-scuol.ch  

Zdroj: Tomáš Rucký Ve Scuolu jsme sedlali kola Ghost FR AMR 8.7 a Ghost Hybride SL AMR X S 7.7, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a Samsung.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Dolní Engadin – pohádková cyklistika Dolní Engadin – pohádková cyklistika Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 3. 6. 2021 16:12 Nahlásit obsah