Tanvaldský Špičák – rovné pisty i v poledne

Tanvaldský Špičák – rovné pisty i v poledne Zdroj: Tomáš Rucký

Skiareál Tanvaldský Špičák můžeme považovat za ryze sportovní záležitost Jizerských hor, která se lyžařům odvděčí nejen svižnými sjezdovkami, ale i jejich severní orientací, díky čemuž se dá vyrazit na kopec klidně na jedenáctou a pořád si můžete užít pojezd na rovných sjezdovkách.

Na vrchol Tanvaldského Špičáku vyváží dvě sedačkové lanovky, přičemž „mladší“ sedačka z nástupního místa Špičák II je rychlejší a s bublinou, dolů se pak spouští sjezdovky všech barev, pro které je charakteristický sportovní duch a svižné tempo.

Zdroj: Tomáš Rucký Naší oblíbenou sjezdovkou je tady modro-červená trať Kostelní, která je jen lehce členitá, bez výrazných zatáček či terénních zlomů, a tak je po celé délce krásně přehledná. Líbí se mi na ní dostatečná šířka i příjemný sportovní sklon, na kterém není problém rozhoupat lyže do rytmických carvových oblouků.

Zdroj: Tomáš Rucký Podobně sportovně laděná sjezdovka je červená trať Závodní, která je ještě o něco rychlejší a členitější. Po mírnějším rozjezdu vás protáhne hravým „esíčkem“, načež nabídne prudký padák, který bývá převážnou část dne ve stínu, takže bývá pěkně umrznutý a rychlý. Mírnější dojezd se dá ještě využít k několika precizně vedeným položeným obloukům nebo na něm naopak můžete dát nohám ulevit a odfouknout si. Pro zpestření si tu můžete dát i měřený slalom.

Zdroj: Tomáš Rucký Nejrychlejší a nejprudší sjezdovkou Tanvaldského Špičáku je černý Slalomák, což je rovný prudký přehledný hang, na kterém není ostuda si „šoupnout“. Já tu mám nejradši mírnější pasáž následující po prudkém padáku, na které se dá využít nabitá rychlost do pokládání se do oblouků, co jen mi tělo dovolí.

Zdroj: Tomáš Rucký Naopak nejmírnější sjezdovkou je tu modrá trať Turistická, která je nově v prostřední části rozšířená, a tak získává na ještě větší přehlednosti. Navzdory modrému značení se tu lyže nechají rozjet do příjemně sportovních oblouků, na druhou stranu sklon je zvládnutelný i pro šikovnější začátečníky.

Zdroj: Tomáš Rucký Začátečníci a malé děti ať se vydají na nástupní místo Špičák II, respektive na dojezd sjezdovky Slalomák, kde je pro ně připravená dětský poma a mírný cvičný svah se slalomovými zvířaty a podjezdovými brankami.

Zdroj: Tomáš Rucký Ti nejmenší lyžaři v této části můžou využít i ohraničený dětský park s krátkým pojízdným pásem a ani tady nechybí nějaká ta „objížděcí“ figurka nebo podjezdová branka. V tomto zázemí zároveň najdete i půjčovnu a kancelář lyžařské školy, kde je možné objednat si skupinovou či individuální výuku, ceník zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Občerstvit se dá na Tanvaldském Špičáku v různých bufetech vedle nebo pod sjezdovkou, v obslužné restauraci Krmelec na nástupním místě Špičák I nebo přímo na vrcholu Špičáku v samoobslužných restauracích Ski chata nebo Rozhledna. My si tentokrát vybrali restauraci Rozhlednu, kde se dá vybrat z české kuchyně jako je svíčková (179 Kč), plněné bramborové knedlíky se zelím (158 Kč) nebo moravský vrabec se zelím a bramborovým knedlíkem (167 Kč).

Zdroj: Tomáš Rucký

Tanvaldský Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                    1 hod 30 min

Celodenní skipas dospělý                                          890,- 

Celodenní skipas děti od 6 do 14 let                         640,-

Děti od 0 do 5 let                                                       410,-

Celodenní skipas Junioři (do 17 let)                         760,- 

Celodenní skipas senioři (od 63 let)                          760,-

Provozní doba lanovky                                               8:30- 16:00

Webová stránky                                                         www.skijizerky.cz

Parkování                                                                  zdarma na obou parkovištích

Zdroj: Tomáš Rucký Na Tanvaldském Špičáku jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Tanvaldský Špičák - galerie Tanvaldský Špičák - galerie Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 9. 3. 2022 09:35 Nahlásit obsah