Zemřela královna Alžběta II. Spojené království se zahalilo do smutku a zároveň přivítalo nového krále Karla III.

Zemřela královna Alžběta II. Spojené království se zahalilo do smutku a zároveň přivítalo nového krále Karla III. Zdroj: Shutterstock

V čtvrtek 8. září 2022 v odpoledních hodinách zemřela na zámku Balmoral ve Skotsku britská královna Alžběta II. Tato nejdéle vládnoucí panovnice britské monarchie se dožila úctyhodných 96 let. Spojené království Velké Británie a Severního Irska se zahalilo do smutku a zároveň přivítalo nového krále, kterým je Charles, nyní král Karel III.

Alžběta II. byla korunována v pouhých 25 letech

Alžběta II. se narodila jako Elizabeth Alexandra Mary Windsor 21. dubna 1926 v Londýně. Byla nejstarší dcerou Alberta, vévody z Yorku, a Alžběty, rozené lady Bowesové-Lyonové. Alžbětin otec se v prosinci roku 1936 stal britským králem a vládl jako Jiří VI.

Po smrti svého otce nastoupila Alžběta II. na britský trůn 6. února 1952 v pouhých 25 letech. Stala se královnou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, také působila jako formální hlava dalších 13 zemí světa. Například Kanady, Nového Zélandu, Austrálie, Jamajky nebo Šalamounových ostrovů.

Hlavou Spojeného království byla neuvěřitelných 70 let

Z mladé ženy se i díky jejímu manželovi, princi Philipovi, stala v průběhu let sebevědomá a respektovaná královna. Alžběta II. byla od doby své korunovace v roce 1952 svědkem velkých společenských změn. Během jejího panování se ve Spojeném království vystřídalo celkem 15 předsedů a předsedkyň vlády. Ještě v úterý 6. září 2022 si královna Alžběta II. plnila své pracovní povinnosti, když do funkce jmenovala novou britskou premiérku Liz Trussovou.

Královna Alžběta II. zemřela 8. září 2022 na svém letním sídle, zámku Balmoral, ve Skotsku. Dožila se neuvěřitelných 96 let a v čele Spojeného království působila více než 70 let, a tak ji lze označit za nejdéle vládnoucího panovníka britské monarchie. Královna Alžběta přežila o jeden rok svého milovaného manžela prince Philipa, vévodu z Edinburghu, který zemřel 9. dubna 2021.

Zdroj: Shutterstock Novým králem je Charles

Novým panovníkem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska je syn Alžběty II. a prince Philipa, Charles. Dosavadní princ z Walesu ponese jméno král Karel III. Jeho korunovace se uskuteční až za několik měsíců. Camilla, manželka Karla III, je nově královnou manželkou.

William jako následník trůnu

Po smrti královny Alžběty II. se následníkem trůnu stal Karlův (Charlesův) nejstarší syn William, který nově získal titul vévoda z Cornwallu. Williamova manželka Catherine je vévodkyní z Cornwallu.

Zdroj: Ct24.ceskatelevize.cz, Novinky.cz, Wikipedia.org

Autor:
Publikováno: 9. 9. 2022 10:08 Nahlásit obsah