Tipy, jak kombinovat zeleninu na zahradě: Jaká zelenina se k sobě hodí a která se vedle sebe nesnese

Tipy, jak kombinovat zeleninu na zahradě: Jaká zelenina se k sobě hodí a která se vedle sebe nesnese Zdroj: Shutterstock

Plánujete, že budete letos na zahradě pěstovat hned několik druhů zeleniny? Abyste byli ve svém zahrádkářském úsilí úspěšní, už nyní si dobře promyslete, co s čím budete sázet a sít. Ne všechny druhy zeleniny se totiž k sobě hodí a vedle sebe prospívají. Jak tedy kombinovat zeleninu na zahradě, abyste si zajistili bohatou úrodu?

Proč správně kombinovat zeleninu na záhonech

Z jakého důvodu vysévat či vysazovat zeleninu v těch správných kombinacích? Dosáhnete toho, že pěstované druhy zeleniny budou zdravější, odolnější, více pokvetou a také vám zajistí lepší úrodu. Přinášíme vám tipy na nejlepší kombinace zeleniny na záhonech. Jaké druhy zeleniny tedy spolu opravdu prospívají?

Co se hodí k rajčatům

Vedle rajčat můžete pěstovat špenát, pórek, cibuli, mrkev, petržel, kedluben, hlávkový salát, papriky nebo čekanku. K rajčatům můžete vysadit nebo vysít také vhodné bylinky, které zajistí lepší sklizeň. K rajčatům se hodí zejména bazalka, kopr, pažitka, máta nebo šalvěj.

Zdroj: Shutterstock Co sázet s česnekem

Vedle záhonu s česnekem zkuste vysadit či vysít cibuli a rajčata. Záhony česneku můžete nakombinovat také se záhony mrkve, salátu, rajčat nebo hadího mordu.

Co vysadit k paprikám

Kterou zeleninu pěstovat na záhoně přímo vedle paprik? Tomuto druhu zeleniny prospívá sousedství s rajčaty, okurkami, špenátem, hlávkovým salátem, ředkvičkami nebo kedlubnou. 

Co sázet vedle okurek

Rozhodně neuděláte chybu, když vedle okurek vysadíte cibuli, pór, chřest, salát, celer, hrách, košťálovou zeleninu, hrách nebo fazoli. Z bylinek okurkám svědčí bazalka a kopr.

Co zasadit vedle cukety

Vedle cukety můžete zasadit špenát, hrách, mrkev, petržel, keříčkové fazole, cibuli či kukuřici. Tyto druhy zeleniny prospívají také dýni.

Zdroj: Shutterstock Co pěstovat vedle brambor

Pěstujete na zahradě také brambory? V tom případě vedle nich můžete bez obav vysadit nebo vysít špenát, pastinák, baklažán, kukuřici, květák, brokolici, kedluben, hrách nebo keříčkové fazole. 

Které zeleniny se nesnáší

Existují druhy zeleniny, které se vedle sebe nesnesou. Na tuto nesnášenlivost reagují tak, že neprospívají, špatně rostou, jsou náchylné k chorobám, málo kvetou a často odumírají. Tyto druhy zeleniny se proto nesnažte vysazovat nebo vysévat v těsné blízkosti. O kterou zeleninu konkrétně jde?

  • Rajčata a okurky
  • Rajčata a tykve, cukety či dýně
  • Rajčata a brambory
  • Rajčata a hrách
  • Rajčata a červené zelí
  • Brambory a okurky
  • Ředkvičky a okurky
  • Petržel a salát
  • Papriky a keříčkové fazole
  • Papriky a fenykl

Zdroj: Abecedazahrady.dama.cz, iReceptar.cz, Receptyprimanapadu.cz, Veselebydleni.cz

Autor:
Publikováno: 21. 4. 2022 10:38 Nahlásit obsah