Babiččino křišťálové sklo je podklad. Některé kousky prodáte až za 10 tisíc korun

Babiččino křišťálové sklo je podklad. Některé kousky prodáte až za 10 tisíc korun Zdroj: Shutterstock

Při úklidu domova často narazíme na staré věci, které nás vtáhnou do minulosti. Před tím, než se jich rychle zbavíme, stojí za to projet internet a dozvědět se něco více o jejich nominální hodnotě. Věděli jste například, že vázy, nádoby nebo sety z křišťálového skla můžete prodat až za 10 tisíc korun?

Věci po babičce nepatří do kontejneru

I věci po babičce, které pro vás nemají zdánlivě žádnou hodnotu, mohou být pro sběratele vysoce žádané. Možná vám navíc některé staré věci přijdou nemoderní, a proto je nehodláte začlenit do svého interiéru. To ovšem není důvod, aby putovaly do kontejneru.

Některé staré věci totiž mohou být vzácné a pro sběratele velmi cenné. Možná vás to překvapí, ovšem mezi sběrateli, starožitníky i laickými sběrateli je vysoce žádaný starý porcelán a sklo. Některé kousky můžete prodat až za 10 tisíc korun, nebo dokonce i více.

Český křišťál má zajímavou nominální hodnotu

Samotné Česko se může pyšnit titulem kolébky křišťálového skla. V 17. století se zde zrodilo sklo, které se proslavilo pod označením český křišťál. Jeho světelně-odrazivé vlastnosti ho činily ideálním pro broušení a rytí ornamentů. Dodnes jsou křišťálové lustry a dekorativní kousky žádané a jejich nominální hodnota může být velmi zajímavá. Například takový křišťálový lustr seženete do 5 tisíc korun, hodnota cennější kousků se však může vyšplhat i k 15 tisícům korunám.

Zdroj: Shutterstock Ale není třeba se omezovat jen na křišťálové sklo. Starožitný porcelán, porcelánové sošky a šperky z počátku 20. století jsou také velmi cenné. Hodnota těchto předmětů závisí na jejich stáří, barvě, brusu a stavu. Dokonce i porcelán od babičky může skrývat nečekanou hodnotu.

Poraďte se s odborníky

Pokud si nejste jisti, jak určit hodnotu svých starožitností, neváhejte se obrátit na odborníky. Nejbližší starožitník vám může poskytnout cenné informace. Poradí vám také asociace starožitníků, kam můžete poslat fotografie svých předmětů.

Nenechte, aby vaše staré poklady skončily v popelnici. Možná se v nich ukrývá nečekané bohatství.

Zdroj: Wikipedia.org, Svetkreativity.cz
Autor:
Publikováno: 25. 3. 2024 13:54 Nahlásit obsah