Častý úklid domácnosti je nebezpečný. Méně je někdy více, tvrdí norští vědci

Častý úklid domácnosti je nebezpečný. Méně je někdy více, tvrdí norští vědci Zdroj: Shutterstock

Už jste se někdy zamysleli nad tím, jak často doma uklízíte? Podle nedávné vědecké studie provedené v Norsku byste rozhodně měli. Výsledky této studie totiž říkají, že nadměrné používání čisticích prostředků má velmi nežádoucí účinky na naše zdraví.

Výzkumný tým z norské univerzity v Bergenu zjistil, že čistící prostředky, které denně používáme, mohou poškozovat naše dýchací cesty a ohrožovat funkci plic. "Mnoho lidí si neuvědomuje, jak tyto chemikálie postupují do našeho těla a jak mohou dlouhodobě působit na naše zdraví," varovala vedoucí výzkumu, profesorka Cecile Svanesová.

Tým norských vědců sledoval šest tisíc lidí po dobu dvaceti let a zjistil, že chemikálie obsažené v čisticích přípravcích poškozují sliznici dýchacích cest a vedou k dlouhodobým problémům s plicemi.

Zdroj: Shutterstock Muži překvapivě vykazovali méně známek poškození nežli ženy. Tuto skutečnost vědci připsali tomu, že muži používají čisticí prostředky, a tedy uklízejí domácnost méně často. Podle vědců může za tento rozdíl také odlišná reakce ženských plic.

Další z norských výzkumníků Øistein Svanes upozornil, že chemické čistící prostředky nejsou pro úklid domácnosti vůbec potřeba. Namísto toho navrhnul používat velmi jednoduché řešení – tím je teplá voda a hadřík z mikrovlákna. Ostatní členové z jeho týmu odkázali i na důležitost větrání místností při úklidu, což může snížit vaše vystavení škodlivým látkám.

Tyto vědecké poznatky rozhodně stojí za zamyšlení. Možná nastal čas, abychom přehodnotili naše návyky a začali hledat šetrnější způsoby, které zajistí jak čistotu našich domovů, tak zdraví našeho těla.

Zdroj: Bbc.com/news/health-43085674, Novinky.cz
Autor:
Publikováno: 3. 5. 2024 16:05 Nahlásit obsah